Kredyt, pożyczka, karta, konto, leasing i inne prdukty bankowe.
онлайн займ на карту без отказа
Kategorie Na Blogu

Jak sprawdzić wiarygodność ofert kredytowych lub pożyczkowych?

Jak sprawdzić wiarygodność ofert kredytowych lub pożyczkowych?
Nie ma dnia ani godziny, byśmy nie słyszeli w radiu, lub nie oglądali w TV, albo czytali w gazetach, czasopismach, czy jeszcze innych środkach masowego przekazu, reklam kredytowych. Banki licytują się nawzajem, coraz to nowszymi ofertami. Jeden oferuje kredyt bez marży, drugi bez prowizji, a jeszcze inny chwali się niskim oprocentowaniem.  Każdy z nich ma być ten najtańszy, byle tylko pozyskać klienta na którym się da choć trochę zarobić. Kadżdy z nas wie, nawet ten który szuka kredytu, że gdzieś tam są jakieś ukryte kruczki i tak naprawdę to każda oferta jest droższa od tego, co niby jest oferowane. Jak sprawdzić jednak taką ofertę, jak ją obliczyć by w ten sam sposób obliczyć inną i dokonać porównania, który z nich rzeczywiście jest tańszy i o ile?

Wzory Wojciecha Sawickiego!

Każdy kredyt można obliczyć pod względem oprocentowania rzeczywistego i nie tylko. Pan Wojciech Sawickie zatrwożył prostotą i dokładnością w obliczeniach nie jednego wysoce wykształconego  finansistę, bankowca albo i profesora nauk ekonomicznych. Każdy, kto nauczył się choć trochę liczyć jest w stanie sprawdzić wiarygodność ofert, jakie serwują nam reklamy bankowe i para bankowe.

Tak obliczymy oprocentowanie w stosunku rocznym dla pożyczki, którą zamierzamy spłacić jednorazowo! (Tragedia ta dotyczy to najczęściej pożyczek poza bankowych).
% (oprocentowanie pożyczki w stosunku rocznym) = 1200 x Odsetki : Kredyt x Miesiące

Tak obliczymy sumę należnych odsetek od kredytu przy ratach malejących!
Kredyt x oprocentowanie x (ilość rat + 1) : 2400 = Należne Odsetki (zł)
Autor wzorów podkreśla, że przez Kredyt należy rozumieć podaną przez Bank pełną jego kwotę, łącznie z dopłatami (ale bez odsetek), przewidzianą do spłat miesięcznych.

Tak natomiast obliczymy rzeczywiste oprocentowanie kredytu!
Koszt kredytu x 2400 : Gotówka x (ilość rat + 1 ) = Procent rzeczywisty (%)
Podkreślić należy, że Koszt kredytu to różnica pomiędzy kwotą otrzymaną (gotówka!), a całą żądaną przez bank. Gotówka, to kwota otrzymana do ręki (po potrąceniach i opłatach np. prowizji). Wynik z tego obliczenia pokazuje nam faktyczne kredytowe oprocentowanie całej pożyczki, obliczone do jedynie słusznych rat malejących. (Jeżeli opłaty są potrącane z kredytu, to obliczony procent będzie stanowił jedynie wartość umowną, podobnie jak w RRSO). Podstawiając w miejsce Kosztu same odsetki, a jako Gotówkę przyjmując kredyt, obliczamy jego oprocentowanie.

Podziel się/Dodaj do ulubionych