Kredyt, pożyczka, karta, konto, leasing i inne prdukty bankowe.
онлайн займ на карту без отказа
Kategorie Na Blogu

Jak radzą sobie Polacy ze spłatą długów?

Według Biura Informacji Kredytowej, Polacy ze spłatą kredytów radzą sobie całkiem nieźle! Analizą objęto kredytobiorców, którzy swoje pożyczki zaciągali w 2006 roku, w okresie kiedy gospodarka polska kwitła. Analizowano głównie kredyty, które zaciągano w Bankach oraz SKOK-ach. Rok 2006 był najlepszym okresem w polskiej gospodarce, spłacać natomiast trzeba w znacznie gorszym okresie i warunkach. Z wyników tych analiz widać, że dłużnicy którzy przeżyli już wiele turbulencji w zakresie: wahań kursów walut, rynku pracy czy zmian gospodarczych, radzą sobie ze spłatą kredytu całkiem dobrze!

W analizowanym roku 2006 o którym mowa wynika, że kredyty zaciągnęło 500 tysięcy osób, z czego połowa zadłużyła się we frankach szwajcarskich, a pozostali w złotówkach. W grupie tej znajdują się między innymi osoby z kredytami hipotecznymi ca. 300 tysięcy osób. Również optymistycznym wnioskiem jest fakt, że mimo pogorszenia się koniunktury, spłaty zadłużeń tylko w niewielkim stopniu się pogorszyły. Najwięcej problemów ze spłatą miały osoby, które brały kredyty konsumpcyjne w złotówkach. Największe kłopoty pojawiły się w 2008 roku w okresie zawitania światowego kryzysu gospodarczego! Spłata rat z opóźnieniem 3 miesięcznym w roku 2010 wynosiła ponad 3%, a od połowy 2010 roku liczba ta zaczęła spadać, co świadczy o stabilizacji finansowej.

Osoby, które zaciągnęły kredyt walutowy w 2006 roku – jak wynika ze statystyk – zadłużają się jeszcze bardziej, gdyż dług ten w owym czasie wynosił ca. 24 miliardy złotych. Dzisiaj natomiast dług tej samej grupy osób wynosi już 41 miliardów złotych. Wynikiem tego są nie tylko zaciągane kolejne kredyty, ale również ponad 40% wzrost kursu franka szwajcarskiego, jaki ma miejsce w przeciągu ostatnich 6-ciu lat.

W porównaniu do kredytobiorców walutowych, wzrost ich zadłużenia nie jest tak wysoki, ale również podskoczył z 14 na 19 miliardów. W ich przypadku, główną przyczyną wzrostu zadłużenia były niefortunne zamiany kredytów złotowych na walutowe.

Podziel się/Dodaj do ulubionych