Kredyt, pożyczka, karta, konto, leasing i inne prdukty bankowe.
онлайн займ на карту без отказа
Kategorie Na Blogu

Napad na bank ależ bardzo proszę!

Bezrobocie w kraju rośnie. W porównaniu z rokiem 2009 bezrobocie wzrosło o 8,4 proc. Oznacza to, że liczba osób bez pracy wzrosła o 159,8 tys. Osób. Pomimo wielu programów i uchwalanych ustaw, bezrobocie to wzrasta. Miejsc pracy nie ma, jednak ludzie muszą jakoś się utrzymać. Ostatnio bezrobotni znaleźli nowy „sposób“ na zdobycie pieniędzy. A jest nim napad na bank.

Jedni uważają, że nowy sposób zarobku bezrobotnych jest brak pracy i niezbyt ciekawa sytuacja gospodarcza, inni, że jest to kwestia bezkarności. Jedynie duży bank jest w stanie zorganizować sobie dobrą ochronę i odpowiednio zabezpieczyć budynek, bank mniejszy niestety jest bardziej narażony na takie ataki.

Sytuacja na rynku musi być wyjątkowo nieciekawa, skoro osoby w trudnej sytuacji nie mogą skorzystać z rozwiązania jakim jest pożyczka gotówkowa. Trudno też na takie się zdecydować, jeśli ma się świadomość, że nie ma się z czego jej spłacać. Dodatkowo, zanim bank się zdecyduje dać pożyczkę, wymaga od klienta podania zaświadczenia o zarobkach a ten takowych nie posiada. Pożyczka gotówkowa nie jest więc dobrym rozwiązaniem dla bezrobotnego.

Co wpływa na to, że coraz więcej osób decyduje się na napad na bank? Banki coraz częściej „wychodzą naprzeciw klientom”. Bank porzuca szybki i boksy, za którymi do tej pory skrywali się pracownicy. Obecnie są oni bardziej dostępni, załatwiają sprawy „przy kawie”. Likwidacja boksów kasowych i szyb to jednak nie jedyny problematyczny krok na jaki decyduje się bank. Nieduże banki lub mniejsze oddziały banków sieciowych, nie mając obowiązku posiadania zatwierdzonego przez policję planu, który szczegółowo określa wszystkie kwestie bezpieczeństwa, nie decydują się na takie rozwiązania. Mały bank spełnia zwykle jedynie podstawowe warunki firm ubezpieczeniowych.

Zatrważające są wyniki Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego, które w 2008 roku przeprowadziło ekspertyzy z zapisu monitoringu w bankach. Z 17 nadesłanych materiałów ani jeden nie pozwoliłby zidentyfikować przestępców. A wystarczy jedynie aby bank, zainstalował kamery zgodnie z zaleceniami prawnej PN-EN-50132-7.  Co wpływa na złe zapisy na monitoringu:

– zbyt małe obrazy,

– stosowanie zbyt dużych współczynników kompresji zapisu,

– zmniejszenie rozdzielczości obrazu.

Niestety nie wszystkie banki stać na to, aby stosować lepszej jakości sprzęt zarówno jeśli chodzi o kamery jak i sprzęt do archiwizacji.

W 2007 roku aż 89 osób wybrało napad na bank zamiast rozwiązanie bardziej oficjalne i zgodne z prawem jakim jest pożyczka hipoteczna. Rok później liczba napadów była podobna (88) ale w 2009 roku sięgnęła aż 141 przypadków.

Największe problemy z napadami mjaą małe, kiepsko zabezpieczone banki, z kiepskim systemem monitoringowym albo takie, które w ogóle takiego systemu nie posiadają. Najczęściej wybierane są te banki z niedużą obsługą, jednoosobową kasjerką i z dużo ilością gotówki. Jeśli banki zdecydują się na obrót elektroniczny problemów takich będzie zdecydowanie mniej.

Podziel się/Dodaj do ulubionych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *