Kredyt, pożyczka, karta, konto, leasing i inne prdukty bankowe.
онлайн займ на карту без отказа
Kategorie Na Blogu

Rosnące depozyty SKOK-u to lokaty lepsze od bankowych

Wiele banków stara się przyciągnąć nowych klientów na różne sposoby. U jednych kusi bankowość internetowa z darmowym kontem i przelewami, jeszcze inne proponują karty kredytowe na start, kolejne płacą gotówkę za założenie u nich konta. Okazuje się jednak, że pewną cześć klientów dużo bardziej przyciąga atrakcyjne oprocentowanie depozytów.

W tym roku tendencję wzrostową wykazują depozyty w SKOK-ach. Od stycznia zanotowano wzrost o 14 %, łączna ich kwota to 12,5 mld zł. Głównym elementem przyciągającym klientów jest atrakcyjne oprocentowanie, oferowanych przez SKOK-i, lokat. Zazwyczaj wygląda to w ten sposób, że lokaty w kasach spółdzielczych mają oprocentowanie o 1 lub 2 % wyższe niż w bankach. Jest to możliwe dzięki własnemu systemowi gwarancyjnemu dla depozytów.

Bardzo dobrze widoczne było to na wiosnę tego roku. Wiele banków zmniejszyło wówczas oprocentowanie, zaś SKOK-i starały się je utrzymać na niezmienionym poziomie. Aktualnie średnia wysokość oprocentowania w bankach  waha się między 4 a 4,5 %, tymczasem żadna z kas spółdzielczych nie schodzi z oprocentowaniem poniżej 5 %. W wielu zaś jest ono jeszcze wyższe: SKOK Wołomin proponuje 7,6 %, SKOK Stefczyka 7,2 %, SKOK Arka 7%, SKOK Silesia-Centrum 6,2 % . Różnica widoczna jest również w lepszym oprocentowaniu lokat krótkoterminowych, w porównaniu do analogicznych w bankach.

Jak komentują tą sytuację same SKOK-i? Po pierwsze podkreślają to, że po światowym kryzysie gospodarczym wielu Polaków bardziej ufa krajowym instytucjom, a takimi są SKOK-i. Po drugie wskazują na wspomniane bardziej korzystne oprocentowanie, niż w przypadku banków. Już ponad 2,1 mln konsumentów należy do kas spółdzielczych i ma w nich ponad 12,5 mld zł depozytów. Wielu przed założeniem lokaty nie odstrasza nawet fakt, że aby to zrobić trzeba najpierw zostać członkiem kasy, co wiąże się z zapłaceniem wpisowego (maks. 100 zł zwracane jest przy rezygnacji z przynależności do SKOK-u).

Wszystko wskazuje na to, że SKOK-i dobrze wybrały, jeśli chodzi o strategię w walce o klientów. W czasach, gdy tyle mówi się o kryzysie, wiele osób więcej osób szuka możliwości bezpiecznego oszczędzania, a mniej decyduje się na kredyt gotówkowy. I jest to niezależne od tego czy banki proponują szybkie kredyty, czy też stawiają na atrakcyjne oprocentowanie. Cóż, wielu woli dzisiaj bezpieczeństwo oszczędzania od ryzyka pożyczania.

Podziel się/Dodaj do ulubionych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *