Kredyt, pożyczka, karta, konto, leasing i inne prdukty bankowe.
онлайн займ на карту без отказа
Kategorie Na Blogu

Odwrócona hipoteka, czyli renta hipoteczna za dom

Odwrócona hipoteka to propozycja ze strony funduszy hipotecznych, która pojawiła się jakiś czas temu. W skrócie, polega ona na tym, że właściciel domu lub mieszkania zgadza się na przekazanie go, po swojej śmierci, funduszowi hipotecznemu, a ten w zamian wypłaca mu wcześniej, co miesiąc, pewną kwotę pieniędzy – coś w rodzaju dożywotniej renty. Jak się okazało, ta oferta nie zyskała zbyt wielu zwolenników wśród konsumentów.

Fundusze hipoteczne starają się dotrzeć ze swoją ofertą do starszych ludzi. Stąd reklamy Centralnego Funduszu Hipotecznego można znaleźć między innymi w ośrodkach zdrowia i placówkach ZUS. Całość „transakcji” regulowana jest przez umowy, których ramy regulowane są przez kodeks cywilny.

Niestety szczegółowych danych na temat ilości osób korzystających z odwróconej hipoteki, nie ma, bo każdy fundusz pozostawia te informacje dla siebie. Fundusz Hipoteczny DOM ujawnił tylko, że 1300 konsumentów było zainteresowanych propozycją, a na podpisanie umowy decyduje się 200 osób.

Brak zainteresowania wynika z tego, że pieniądze, na które może liczyć właściciel nieruchomości, są w tym przypadku niezbyt duże. Przykładowo, jeśli ma on 65 lat i posiada mieszkanie o wartości 200 tys. zł, wówczas, jeśli jest on mężczyzną, to otrzyma 338 zł miesięcznie, a jeśli jest kobietą, kwota ta wyniesie 264 zł. Jeśli nieruchomość jest warta 300 tys. zł, to kwota ta wyniesie odpowiednio ok. 500 zł i ok. 400 zł. Im starszy jest właściciel, tym większe dostaje świadczenie.

Skąd tak nieduże kwoty? Cóż, tak samo jak banki zarabiają dając kredyty hipoteczne, tak samo fundusze hipoteczne chcą zarobić na odwróconej hipotece. Jak mówią przedstawiciele Centralnego Funduszu Hipotecznego, muszą oni ponieść wiele kosztów związanych z opłatami sądowymi, notarialnymi podatkami, a później koszt świadczeń. Zysk zazwyczaj pojawia się po ok. 20 latach i jest stosunkowo niewielki z perspektywy funduszu. Z drugiej strony wszyscy, którzy decydują się na kredyty hipoteczne wiedzą, ze ceny nieruchomości rosną, więc również to może być zyskiem dla funduszów.

Podziel się/Dodaj do ulubionych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *