Kredyt, pożyczka, karta, konto, leasing i inne prdukty bankowe.
онлайн займ на карту без отказа
Kategorie Na Blogu

Millenium pod sąd – o sposoby naliczania wysokości spreadu walutowego

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wystąpił na drogę sądową przeciw bankowi Millenium. Proces rozpocznie się  na początku listopada. Chodzi o to, by sąd zdecydował czy przepisy dotyczące spreadu walutowego są zgodne z polskim prawem. Kwestia ta dotyczy  klientów, którzy  wzięli w Millenium kredyt we frankach lub innej walucie, a jest to najczęściej kredyt mieszkaniowy. Spread to inaczej różnica między ceną kupna i ceną sprzedaży walut, która z kolei wpływa na wysokość rat osób, które spłacają, np. kredyt mieszkaniowy w danej walucie. UOKiK nie zarzuca Millenium, że spready są za wysokie, ale to, że bank ustala je dowolnie, mimo, że zawsze informuje o tym fakcie konsumenta, który decyduje się na kredyt we frankach, czy innej walucie.  Przy ustalaniu wysokości spreadu brane są pod uwagę: kurs waluty, jego zmienność oraz marża banku.

Wprawdzie każdy klient Millenium ma możliwość ominięcia tego czynnika i tego, by spłacać kredyt mieszkaniowy walutą zakupioną samodzielnie w kantorze, jednak rzeczywistość pokazuje, że wymaga to sporo zachodu. Po pierwsze wymagany jest aneks do umowy na podstawie, której udzielony został, np. kredyt we frankach, po drugie za sporządzenie takiego aneksu trzeba bankowi zapłacić jakąś kwotę, która niejednokrotnie sięga wysokości kilkuset złotych. Dlatego też niewielu kredytobiorców spłaca kredyty bankowe w ten sposób.

To nie pierwszy raz, gdy UOKiK ma wątpliwości co do słuszności przepisów dotyczących spreadu, obowiązujących w bankach. Pierwszą kontrolę wykonał on w roku 2008, po czym poinformował banki o tym jakie ma zastrzeżenia. Po upływie roku przeprowadził kolejną kontrolę i stwierdził, że 16 z 17 kontrolowanych banków nadal kieruje się niejasnymi przepisami na temat spreadu w umowach, które podpisują klienci wybierający kredyt we frankach, euro lub innej walucie. Dlatego też zdecydował się na wstąpienie na drogę sądową. Mimo, że proces skierowany jest przeciw Millenium, to jego wynik wpłynie również na pozostałe banki, w których udzielane są kredyty bankowe w obcej walucie. Jeśli sąd podejmie decyzję, że zapisy jakie istnieją w umowach na podstawie, których udzielane są  kredyty bankowe w Millenium, są niedozwolone, wówczas również inne banki będą musiały usunąć podobne zapisy  u siebie. Być może sprawi to, że klient porównujący walutowy kredyt mieszkaniowy w różnych bankach spotka się z podobną wysokością spreadów.  Jest to o tyle istotne, że kredyty bankowe w innych walutach są ciągle jeszcze dość popularne.

Podziel się/Dodaj do ulubionych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *