Kredyt, pożyczka, karta, konto, leasing i inne prdukty bankowe.
онлайн займ на карту без отказа
Kategorie Na Blogu

Kredyt bankowy na finansowanie nieuczciwych deweloperów

Okres boomu budowlanego przyzwyczaił nas nie tylko do wygórowanych cen nieruchomości ale również do smutnych niestety zdarzeń i doświadczeń z deweloperami. Upadłe firmy, bankrutujący wykonawcy to była praktycznie codzienność. Ale jak się przed nią ustrzec skoro biorąc kredyt pod hipotekę podpisywaliśmy umowę na tzw. „dziurę w ziemi”. Jeśli klient wpłacił pod budowę jedynie zaliczkę wcale tak dużo nie tracił. W porównaniu bowiem z innymi, którzy tracili duże transze kredytu nie były to znaczące straty. Nie istnieją bowiem w polskim prawie regulacje dotyczące umowy deweloperskiej, które zapewniłoby klientom ochronę przed nierzetelnymi deweloperami. Zanim zdecydujesz się więc podpisać umowę z deweloperem powinieneś sprawdzić jego wiarygodność i kondycję finansową, ponieważ raczej nie odzyskasz pieniędzy jeżeli on zbankrutuje.

A przykładów nie trzeba długo szukać krakowski Leopard z długami na 140 mln czy wrocławski Architekt 21 to przypadki o których było bardzo głośno. W przypadku mieszkań od dewelopera gorzej jest o kredyty bankowe, ponieważ nie ma obiektu, na którego można by było przenieść prawo własności, który mógłby być zabezpieczeniem kredytu. Problemu takiego nie ma w przypadku kupna mieszkania na rynku wtórnym. Co ma począć klient, który wziął ogromny, kilkudziesięcioletni kredyt pod hipotekę? Mieszkania nie ma a długi wobec banku się mnożą. Niestety klient w sytuacji bankructwa dewelopera traci bezpowrotnie całą wpłaconą kwotę.

Zanim sprawdzimy banki i oferty na kredyty bankowe, sprawdźmy samego dewelopera oraz inwestycję: odpisy z ksiąg wieczystych, wypisy oraz wyrysy z rejestru gruntów. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości sprawdźmy, czy pod daną inwestycję wydano ostateczną decyzję o pozwoleniu na budowę. Przyjrzyjmy się również harmonogramu spłat. Deweloperzy chcą uzyskać pieniądze jak najszybciej. Tymczasem klient powinien walczyć o dokonanie płatności na jak najbardziej zaawansowanym etapie inwestycji.

Zwróćmy uwagę na kary, nie tylko te jakie będzie miał opłacić na naszą korzyść deweloper ale również te, którymi obarczani jesteśmy my. Sprawy sporne to wielkość lokalu (zmieniająca się czasem jak w kalejdoskopie) oraz ruchome terminy wpłat transz. Kredyt pod hipotekę powinien być wypłacany w transzach po każdym kolejnym etapie inwestycji a z tym deweloperzy lubią się spóźniać.

Zawsze dopilnujmy, aby wszelkie ustalenia z deweloperem zawarte były w formie aktu notarialnego. Jak tłumaczą prawnicy, forma ta jest zalecana z uwagi na późniejszą możliwość sądowego dochodzenia zawarcia umowy przyrzeczonej. Prawnicy również twierdzą, że największe bezpieczeństwo przy zakupach mieszkań, na które bierzemy tak ogromne kredyty bankowe, zapewnia nieco przestarzały przestarzały system spółdzielczy. Nawet jeśli deweloper ogłosi upadłość, syndyk jest zobowiązany do zawarcia umowy przeniesienia własności lokalu z członkiem spółdzielni umowy.

Dobrym zabezpieczeniem jest również zastrzeżenie obowiązku dokonywania wpłat na poczet zakupu nieruchomości od dewelopera na specjalny rachunek powierniczy.

Podziel się/Dodaj do ulubionych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *