Kredyt, pożyczka, karta, konto, leasing i inne prdukty bankowe.
онлайн займ на карту без отказа
Kategorie Na Blogu

Konta oszczędnościowe kontra lokaty

Trzymany w dowolnym banku pieniądz może „pracować” na nasze konto firmowe poprzez odsetki na rachunku oszczędnościowym albo lokacie. Do tej pory większą opłacalnością cechowały się oferowane przez bank lokaty terminowe, od niedawna jednak niektóre z nich oferują konto firmowe z oprocentowaniem wyższym niż na lokacie. Przykładem będzie BNP Paribas Fortis, który proponuje oprocentowanie 5,8 w skali roku, ale tylko w promocji dla nowych klientów. Taka akcja nakierowana jest na pozyskanie dla banku nowych klientów, jej koniec planowany jest na połowę grudnia br. Co więcej, Paribas Fortis jest jedynym bankiem, który nalicza i wypłaca odsetki wyłącznie w dni robocze, co powoduje, iż oferowane oprocentowanie rachunku nie różni się zasadniczo od  proponowanego przez inny bank, jak Polbank czy Getin Bank, kapitalizujący je codziennie.

Dzienna kapitalizacja powoduje, że faktyczny poziom oprocentowania rachunku wzrasta i jest kuszący dla potencjalnych klientów. W ostatnim czasie na taki ruch zdecydował się Bank Millenium (oprocentowanie 3,65 na rachunku równe jest 4,5 % na lokacie).

Zakładając konto firmowe z dzienną kapitalizacją należy mieć na uwadze fakt, że zdeponowana kwota podlega limitom, których przekroczenie grozi często naliczeniem podatku. Jeśli jego wysokość nie przekracza 0,50 zł – nie jest pobierany, powyżej już tak i jest dodatkowo zaokrąglany do pełnej złotówki. Jaki jest tego efekt? Im wyższa kwota oprocentowania na koncie z kapitalizacją dzienną, tym mniejsza kwota limitu. Dla przykładu, w Kredyt Banku odsetki w wysokości 4,3 proc. otrzymamy w przypadku depozytu w granicach 1-15 tys. zł, powyżej górnej granicy oprocentowanie spada do 3 procent. Kapitalizacja dzienna w Polbanku sięga natomiast 5 procent, co pozwala na ominięcie niesławnego „podatku Belki”.

Obejście takiego limitu możliwe jest także przy założeniu kilku rachunków oszczędnościowych w ramach banku, choć i tu niektóre z nich wprowadzają zakazy (Bank Millennium, BNP Paribas Fortis) nie dając takiej możliwości. W takich podmiotach jak Eurobank, Polbank czy Meritum Bank można już założyć od kilku do kilkunastu rachunków.

Nie zmienia to faktu, że wiele kont oszczędnościowych to dziś lepsza lokata pieniędzy niż umieszczanie ich na prawdziwej…lokacie. Dziś, oprocentowanie lokat nie przekracza z reguły 3-4 procent, czyli tyle, ile oferują np. Alior Bank, Pekso SA czy Nordea. Co więcej, konta te, inaczej niż lokaty, dają nam możliwość wycofania w każdej chwili pieniędzy, bez utraty zarobionych odsetek. Pewnym ograniczeniem mogą tu być wysokie prowizje, jakimi obciążane jest konto firmowe przy więcej niż jednej wypłacie w miesiącu.

Okazuje się więc, że bezpieczne pomnażanie pieniędzy przez bank możliwe jest zarówno na lokacie, jak i bankowym rachunku. W przypadku kont oszczędnościowych możemy spodziewać się częstszej zmiany oprocentowania, ale też stałego zwiększania zdeponowanej kwoty; dla lokat ograniczeniem jest zamrożenie na pewien okres oszczędności i możliwe straty przy wcześniejszym zerwaniu umowy.

Powyższe przykłady pokazują jednak ciekawy trend w bankowości, czyli przewyższanie poziomem oprocentowania dla kont ofert terminowych depozytów.

Podziel się/Dodaj do ulubionych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *