Kredyt, pożyczka, karta, konto, leasing i inne prdukty bankowe.
онлайн займ на карту без отказа
Kategorie Na Blogu

Gminne kredyty na inwestycje lokalne

Na kredyt w Polsce decydują się nie tylko osoby fizyczne oraz firmy. Przed wyborami zwiększyło się zadłużenie samorządów w wielu bankach. W samym tylko październiku zwiększyło się o 1,5 mld zł i wyniosło 34,3 mld zł. Wszystko dlatego, że wiele gmin chciało, jeszcze przed wyborami, rozpocząć możliwie dużo inwestycji, a żeby je sfinansować niejednokrotnie potrzebne są kredyty. Mimo, że najprawdopodobniej od nowego roku tempo inwestycji się zmniejszy, to póki co analitycy oceniają, że do końca tego roku, kwota, na którą samorządy wzięły kredyty zwiększy się do 40 mld zł. W ostatnim kwartale roku kredyty okazują się dla niektórych niezbędne. Jest to bowiem czas płacenia wielu faktur za różne części składowe rozpoczętych inwestycji.

Kredyt dla gminy – sposób na wydanie pieniędzy

Do tego dochodzi jeszcze próba wydania całości środków, które zostały przydzielone samorządowi na dany rok. Stanowią one najczęściej wkład własny i w ten sposób kredyty bankowe pomagają je wykorzystać. Ale są jeszcze inne powody zadłużania się samorządów. Jednym z nich jest niestabilność głównego źródła dochodu, którym są pieniądze otrzymywane od Ministerstwa Finansów, innymi słowy – wpływy z podatków. Wysokość tych kwot jest zależna od aktualnej koniunktury. W takiej sytuacji planowane inwestycje mogą się okazać niemożliwe do sfinansowania z pieniędzy otrzymywanych z centrali, wówczas kredyty bankowe pozwalają na ich realizację.

Kredyt dla gminy – dobre i złe strony

Fakt, że gminy biorą kredyty bankowe ma swoje złe i dobre strony.  Z jednej strony powiększa się dług publiczny, z drugiej zwiększa ilość inwestycji w sektorze publicznym, co z kolei generuje większą dynamikę inwestowania w całej gospodarce, a to natomiast powoduje szybszy wzrost PKB. Tym bardziej, że prywatnych inwestorów jest aktualnie niewielu. Zamiast inwestycji wolą powiększać swoje depozyty w bankach. Nie ma co jednak liczyć, że inwestycje publiczne będą tak dynamiczne przez długi czas. Kredyty bankowe brane są na konkretne inwestycje, a ich liczba jest często podyktowana wyborami. Po wyborach i zakończeniu rozpoczętych inwestycji, ich dynamika spadnie.

Prawo pozwala zadłużać się samorządom, między innymi przez kredyty bankowe na kwoty nie przekraczające 60 % ich dochodów. Aktualna średnia wynosi 27 %, a źródłem zadłużenia są nie tylko kredyty (choć one przeważają), ale również obligacje emitowane przez niektóre gminy.

Podziel się/Dodaj do ulubionych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *