Kredyt, pożyczka, karta, konto, leasing i inne prdukty bankowe.
онлайн займ на карту без отказа
Kategorie Na Blogu

Frank odchodzi kredyt złotowy przychodzi

Większość osób, która chce kupić własne mieszkanie ma przed sobą jedną drogę do jego sfinansowania, mianowicie to, by wziąć kredyt mieszkaniowy. Oczywiście, każdemu zależy na tym by był to tani kredyt. W wyniku tego od przynajmniej kilkunastu lat popularny jest kredyt we frankach. Dziś jednak coraz częściej banki i eksperci finansowi zachęcają do brania kredytów w złotówkach. Niektóre banki starają się to uczynić przez nowe propozycje dla swoich klientów, których interesuje tani kredyt.

Tak zrobił ING Bank Śląski, który obniża marżę na kredyt mieszkaniowy w naszej walucie do poziomu poniżej 1%. Oczywiście nie każdego, ale tylko takiego, gdzie kredytobiorca wnosi minimum 50% własnego wkładu. Dla wielu osób będzie on niedostępny, ale analitycy uważają, że w miarę upływu czasu owe warunki do tego, by wziąć tani kredyt w złotówkach, będą coraz łatwiejsze do spełnienia.

Patrząc na oferty innych banków, można zauważyć, że marże kredytów w złotówkach obniżyły się z 3 % do mniej niż 2 %. Mimo to kredyt we frankach i innych walutach wciąż jest tańszy, choć te różnice są coraz mniejsze. Przykładowo, od początku bieżącego roku, różnica między kredytami złotowymi a tymi branymi w euro spadła z 23 % do 15 %.

Nie tylko banki, ale i Komisja Nadzoru Finansowego dąży do popularyzacji kredytów złotowych i uczynienie ich atrakcyjniejszymi niż kredyt we frankach, euro i innych walutach. Ma to być forma zabezpieczenia stabilności sfery bankowej w naszym kraju.

Ubiegłoroczny spadek popularności kredytów w innych walutach był wynikiem polityki banków, które z obawy przed kryzysem gospodarczym ograniczyły ich dostępność. Aktualnie sytuacja się zmieniła. Znów popularny jest kredyt mieszkaniowy w euro. W związku z tym, KNF planuje, od nowego roku, zabronić udzielania kredytów mieszkaniowych w obcych walutach tym bankom, które będą miały więcej niż połowę udzielonych tego typu kredytów.

Analitycy twierdzą, że te plany mogą być korzystne da konsumentów. Oznaczają bowiem konieczność mocniejszej rywalizacji w walce o klientów, których interesuje tani kredyt w złotówkach. Walkę tą już rozpoczął ING Bank Śląski. Również banki, które dotychczas skupiały się na tym by oferować kredyt we frankach i euro zaczynają zmieniać swoją politykę na korzyść kredytów zlotowych.

Podziel się/Dodaj do ulubionych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *