Kredyt, pożyczka, karta, konto, leasing i inne prdukty bankowe.
онлайн займ на карту без отказа
Kategorie Na Blogu

Dla kogo mieszkania i kredyty mieszkaniowe?

Na rynku nieruchomości największą grupę klientów stanowią aktualnie osoby, które chcą kupić swoje pierwsze mieszkanie lub dom. Dlatego finanse, którymi dysponują, wpływają na to jak kształtuje się popyt, bo decydują również o tym jaki kredyt hipoteczny może dać im bank. Najbardziej poszukiwane są mieszkania stosunkowo niewielkie, w cenach nie przekraczających 400 tys. zł. Na rynku pierwotnym kupują je, przede wszystkim, osoby młode. Oczywiście zakup najczęściej finansowany jest przez kredyt mieszkaniowy.

Jakie mieszkania?

Struktura płci nabywców wskazuje, że nieznacznie przeważają wśród nich kobiety, które stanowią 53 % kupujących. Do developerów trafiają przeważnie osoby w wieku poniżej 30 lat. Jest ich aż 57 %. Osoby mające 30-35 lat stanowią 16 %. Połowa potencjalnych kupców bierze kredyt hipoteczny na zakup mieszkania o wielkości 40-60 m2. 17,5 % kupujących interesuje pożyczka hipoteczna na sfinansowanie lokalu o powierzchni 70-80 m2. Coraz mniej nabywców interesuje się większymi mieszkaniami. Tym bardziej, że w większych miastach ceny są bardzo wysokie i nie każdego stać na to, by wziąć tak duży kredyt mieszkaniowy. Jeśli chodzi o preferowane ceny to najczęściej wybierane są lokale, których koszt waha się między 251-300 tys. zł. oraz 301-350 tys. Jak wynika z badań  redNet Consulting takie mieszkania wybiera odpowiednio 19,1 % i 17,5 % Polaków. Tylko 13 % jest skłonna kupić mieszkanie w cenie do 400 tys. zł.

Pożyczka hipoteczna czy własne środki?

Jak to zostało wspomniane na początku, 88 % kupujących chce sfinansować zakup biorąc kredyt mieszkaniowy hipoteczny. Dostrzegają to banki kusząc potencjalnego kredytobiorcę coraz mniejszymi marżami na kredyt hipoteczny. Ostatnio prym wiedzie w tym ING Bank Śląski, który oferuje obecnie najtańszy na rynku kredyt mieszkaniowy, niestety marża 0,7 %, którą proponuje jest tylko dla nielicznych z uwagi na wysokie wymagania, jakie stawia kredytobiorca. Niemniej, ten bank obniżył wszystkie marże, więc warto sprawdzić czy  pożyczka hipoteczna w nim nie będzie korzystna. Analitycy zauważają, że koszty, które trzeba ponieść wybierając kredyt hipoteczny systematycznie maleją, szczególnie dotyczy to sytuacji, gdy pożyczka hipoteczna jest brana w złotówkach.

Podziel się/Dodaj do ulubionych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *