Kredyt, pożyczka, karta, konto, leasing i inne prdukty bankowe.
онлайн займ на карту без отказа
Kategorie Na Blogu

Życie z oszczędności

Niejedna osoba skarży się na brak pieniędzy. Coraz częściej żyje się do przysłowiowego „pierwszego”. Brakuje pieniędzy na podstawowe potrzeby nie mówiąc już o przyjemnościach. Coraz więcej osób żyje z oszczędności nie mówiąc już, że zapotrzebowanie na szybkie kredyty na dowód rośnie z każdym dniem. Osoby bez wpływów i stałej pracy nie mają co liczyć na pieniądze z banku, jedyne na co mogą sobie pozwolić to kredyty i karty bez bik. Dodatkowo rząd planuje podwyżki podatków. Dotyczy to nie tylko Polski ale i całego świata. Wyższe podatki to wyniki nierównowagi budżetowej. Wydatki Państw przekraczają znacznie wpływy do państwowych budżetów. Różnica ta się powiększa znacznie z czasem, zwłaszcza że społeczeństwa się starzeją. Więcej pieniędzy wycieka z budżetu w związku z rosnącymi kosztami opieki zdrowotnej oraz emerytur i rent. Coraz mniej młodych ludzi pracuje na to, by te potrzeby sfinansować.

Życie z oszczędności

Życie z oszczędności

Niestety rząd widzi tylko dwa rozwiązania. Jedno to oczywiście podniesienie podatków. I t rozwiązanie jest dla niego najprostsze. Drugie, choć bardziej atrakcyjne to nieco cięższe do wykonania. Wymaga bowiem stworzenia na nowo systemu kapitałowego. W systemie tym państwo będzie odkładać pieniądze na przyszłe zobowiązania z tytułu emerytur lub opieki zdrowotnej. Dla społeczeństwa istnieją w takim wypadku również dwa rozwiązania. Jednym są kredyty na dowód, które pozwolą na bieżące uzupełnianie braków w budżecie. Drugim są karty bez bik, które pozwalają ludziom wierzyć, że mają więcej pieniędzy. Niestety oba te rozwiązania nie są dobre na dłuższy okres. Kredytowe rozwiązania jedynie sprawiają złudzenie posiadania kapitału im więcej bierzemy kredytów, tym większe mamy ostatecznie długi. Nie potrafimy zarządzać finansami, pieniądze się nas nie trzymają. Rosnące podatki i wydatki ogołacają nasze portfele. Dlatego też systemy kapitałowe powinny zdać tu egzamin. OFE jest idealnym rozwiązaniem, jeśli chodzi o oszczędności Polaków.

Zamiast zadłużać się biorąc kredyty na dowód można by pomyśleć o tworzeniu funduszy wieczystych bądź kapitałów żelaznych (andowments). Takie rozwiązania mogłyby pomóc w finansowaniu celów społecznych, charytatywnych. Mogłyby również dostarczyć środki finansowe  dla szkół czy szpitali. Czy jednak takie rozwiązanie ma szanse w Polsce?

Niskie stopy procentowe zachęcają ludzi do brania kredytów bądź inwestowania w karty bez bik. Konsumenci mimo mniejszych zysków, więcej oszczędzają i mniej wydają na bieżącą konsumpcję. Mały popyt natomiast pociąga za sobą kryzys. Mniejsza konsumpcja to również odkładanie kapitału. Mimo to spora część środków, jakie mogłyby wpłynąć na fundusze żelazne, może pochodzić spoza kraju. Ta część pieniędzy i tak nie zostałaby wydana na konsumpcję, więc nie przyśpieszyłaby kryzysu.

Podziel się/Dodaj do ulubionych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *