Kredyt, pożyczka, karta, konto, leasing i inne prdukty bankowe.
онлайн займ на карту без отказа
Kategorie Na Blogu

„Rodzina na swoim” od nowego roku mniejsze limity

Program „Rodzina na swoim” ułatwia młodym małżeństwom zdobycie swojego pierwszego mieszkania oferując im korzystny kredyt mieszkaniowy z dopłatami. Mimo październikowego wzrostu limitów cen, który dla wielu był zaskoczeniem, wszystko wskazuje na to, że korzyści będą się zmniejszały coraz bardziej, a kredyt ten będzie coraz mniej dostępny. Wprawdzie, ów chwilowy, wzrost sprawił, że zwiększyła się liczba nieruchomości, które można kupić biorąc kredyt hipoteczny w „Rodzinie na swoim”, ale wszystko wskazuje na to, że jednak liczba dostępnych mieszkań będzie spadać.

Mniejsze limity

Od nowego roku w programie tym ma zajść sporo zmian, które niekoniecznie przysłużą się dotychczasowym adresatom. Przede wszystkim wpłyną one na zmniejszenie limitów cen, które ograniczą liczbę mieszkań na zakup, których można dostać preferencyjny kredyt hipoteczny. Z jednej strony, rząd proponuje obniżenie mnożnika służącego do wyliczeń wspomnianych z limitów, z drugiej strony, jeszcze dalej idzie Resort Finansów, który chce zupełnie zrezygnować z mnożnika Propozycja rządu może zmniejszyć o ok. 10 % ilość mieszkań dostępnych dla biorących kredyt hipoteczny w tym programie. Z kolei propozycja druga, może znacząco obniżyć zainteresowanie „Rodziną na swoim”.

Kredyt ten sam ale mniej mieszkań

Jeśli weszłaby zmiana proponowana przez Ministerstwo Finansów, wówczas, według niektórych analityków, w samej Warszawie ilość mieszkań kwalifikujących się na preferencyjny kredyt mieszkaniowy spadłaby z aktualnych 64 % do 3 %. Dotyczy to całego rynku, tzn. pierwotnego i wtórnego. Inni analitycy jednak uważają te szacunki za przesadzone i mówią o tym, że w stolicy po wprowadzeniu zmian, nadal można by znaleźć 1,2 tys mieszkań na rynku pierwotnym i 9 tys. na rynku wtórnym, na które dałoby się wziąć kredyt hipoteczny z dopłatami.

Kredyt mieszkaniowy tylko na nowe lokale?

Kolejna proponowana zmiana cieszy chyba tylko developerów, bo oni zyskaliby na niej najwięcej. Chodzi o to, by w „Rodzinie na swoim” można było wziąć kredyt tylko na zakup nowego lokalu. Ma to niby wspomóc rozwój budownictwa, jednak prawdopodobnie jedynie co wzrośnie, to zyski developerów. Wszystko wskazuje, że rząd dąży do zamknięcia programu. Powyższa zmiana ma bowiem wejść w lipcu następnego roku, zaś po roku 2012 kredyt mieszkaniowy z dopłatami nie będzie już dostępny.

Podziel się/Dodaj do ulubionych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *