Kredyt, pożyczka, karta, konto, leasing i inne prdukty bankowe.
онлайн займ на карту без отказа
Kategorie Na Blogu

Polak najbogatszy na świecie?

Według danych statystycznych dotyczących ogólnego statusu majątkowego przeciętnego mieszkańca, Polska lokuje się w czołówce. Przez ostatnich dziesięć lat, dorosły mieszkaniec naszego kraju zwiększył swój osobisty majątek prawie trzykrotnie. Europejskie statystyki twierdzą, iż jest to największy skok pieniężny wśród wszystkich krajów Unii, natomiast standard życia przeciętnego polaka jest nadal niższy niż w większości innych krajów europejskich.

Z czego to wynika?

Wielu analityków finansowych zadaje sobie to pytanie, jednak żaden z nich nie potrafi udzielić spójnej odpowiedzi. Jedni twierdzą, że nagły wzrost majątku osobistego przeciętnego polaka wynika z zasobów zgromadzonych po za granicami naszego kraju a inni twierdzą, iż ma na to wpływ szerszy i bardziej dostępny rynek produktów finansowych, chociażby taki jak kredyty. Polacy tak więc obecnie mają największe majątki w Europie środkowej. Oczywiście tylko według danych przeprowadzonych w porównaniu z innymi krajami tychże rejonów świata.

Ale czy rzeczywistość jest adekwatna do powyższych danych?

Niestety raczej nie. Ciągle istnieje podział na trzy grupy społeczeństwa: biedni, średniozamożni i bogaci. Największy odsetek stanowią ludzie biedni i ludzie bogaci dla których kredyty są przystępne a podane wyżej dane wynikają przede wszystkim ze wzrostu cen nieruchomości i umocnienia się waluty PLN na rynku światowym. Natomiast oba podane czynniki- są efektem przystąpienia naszego kraju do UE. Dane statystyczne mówią także, iż najbogatsze narody to te, które w unii są najdłużej, następnie kolejno do niej przystępujące kraje. Z pewnością duży wpływ na prezentowane statystki dotyczące Polski, mają nie płace pracodawców lecz lepszy i bogatszy dostęp do usług oferowanych przez banki. Cząstkowa liczba osób mogłaby sobie pozwolić na zakup nieruchomości za gotówkę, i z tego też względu znaczącą rolę odgrywa tu kredyt gotówkowy. Wiąże się go nie tylko z zakupem mieszkania ale i często z codziennym życiem. Najzwyczajniej mówiąc kredyty takie brane są na żywność, rachunki czy zakup drobnych dóbr materialnych. Statystyki szczególnie te dotyczące finansów państwa, zawsze będę tworzone w taki sposób aby wypadały na korzyść. Niestety osoby żyjące w innych krajach, czytając je odnoszą mylne wrażenia i sugerują się tak naprawdę mało realistycznymi liczbami. Warto zaznaczyć także, że i Polacy równie chętnie zawyżają statystyki.

W jaki sposób?

Wystarczy zapytać przeciętną osobę posiadającą od niedługiego czasu mieszkanie czy samochód o to, czy posiada swój majątek. Zapewne 90% odpowie że tak mimo że na te dobra został uruchomiony kredyt gotówkowy lub też inny rodzaj pożyczki. Dlaczego więc mylny obraz społeczeństwa polskiego ma w takim przypadku ma nie istnieć. Istnieje także pewna grupa osób dla której kredyty są zbędną usługą. Zaliczyć do niej można osoby zamożne, które dorobiły się majątku jeszcze za czasów komunizmu a obecnie ciągle go powiększają. Ten odsetek ludności nie interesują pożyczki bankowe w przeciwieństwie do osób należących do klasy średniej. Grupa osób zaliczana do biednych nawet nie ma co się ubiegać o kredyt gotówkowy z banku, gdyż i tak go nie otrzyma. Dlatego też statystyki światowe podnosi wyraźne bogacenie się (często dzięki bankom) osób średniozamożnych oraz bogatych. Reasumując zagadnienie wzbogacania się ludności polskiej na tle innych państw można stwierdzić, że może po części dane te są prawdziwe, jednak głównym sprawcą tego faktu jest łatwo dostępny kredyt gotówkowy. Zadłużenie polaków wzrasta a tego niestety już nie ujęto w przeprowadzanych europejskich badaniach. A może by warto zacząć właśnie od tego?

Podziel się/Dodaj do ulubionych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *