Kredyt, pożyczka, karta, konto, leasing i inne prdukty bankowe.
онлайн займ на карту без отказа
Kategorie Na Blogu

Obniżka oprocentowania kredytu hipotecznego – prawda czy fałsz?

Są lepsze i gorsze czasy dla osób chcących wziąć kredyt. Jeśli bank oferuje zmianę warunków, na jakich została ci przydzielona pożyczka hipoteczna, czyli np. obniżkę oprocentowania, sprawdź, czy na pewno ruch taki będzie dla ciebie korzystny, a niższemu oprocentowaniu nie towarzyszą zmiany innych warunków i dodatkowe opłaty. Czasem utrzymanie status quo może okazać się najlepszym rozwiązaniem, czasem zaś nasz kredyt pod hipotekę może zyskać całkiem „nową twarz”.

Obniżka oprocentowania kredytu hipotecznego

Obniżka oprocentowania kredytu hipotecznego

Na wstępie przypomnijmy, że przez ostatni rok hipoteczne kredyty bankowe charakteryzował spadek pobieranych przez banki marż. Dodać trzeba – spadek znaczny, bo dla kredytów złotowych sięgający 1/3 dotychczasowych stawek, a przy kredytach walutowych nawet 50 procent. A od marż zależne jest oprocentowanie kredytu, co w przełożeniu oznacza, jak wysoką ratą obciążona jest nasza dobra pożyczka hipoteczna. Oczywiście, dla kredytów walutowych nie bez znaczenia jest też wysokość stawki rynku międzybankowego LIBOR, dla kredytów udzielonych w PLN – WIBOR. Na te składowe naszego kredytu nie mamy jednak żadnego wpływu. Inaczej jest z marżami. Dotychczasowi kredytobiorcy mogą się starać obniżyć je do poziomu rynkowego, jaki obecnie faktycznie obowiązuje. Dotyczy to jednak tylko sumiennych klientów, regulujących raty za swoje kredyty bankowe w terminach.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że w latach 2007-8 wysokość marż na kredyt pod hipotekę była wyjątkowo niska i kształtowała się od 1 proc. dla rat we frankach szwajcarskich do 1,5 proc. dla euro. Także marże na kredyt w złotówkach oscylowały wokół 1 procenta. Dziś stawki takie mogą od banku uzyskać co najwyżej najlepiej zarabiający klienci, z pewnym zapleczem finansowym. Kryzys zweryfikował warunki, na jakich udzielany jest kredyt pod hipotekę, albowiem w jego czasie marże poszybowały nawet powyżej 4 procent dla pożyczek walutowych, a 2,8 procent – złotowych.

Czy w ogóle warto siłować się z bankiem o obniżenie marży jaką obciążona jest nasza pożyczka hipoteczna? Zakładając, że średni kredyt w kraju przyznawany jest na kwotę w granicach 300 tysięcy złotych na 30 lat, miesięcznie na operacji zmniejszenia marży można zaoszczędzić nawet do 100 zł (zakładając ten sam poziom kursu walutowego). Aneksowanie pierwotnej umowy z naszym bankiem, bo nie mówimy tu o przeniesieniu kredytu do innego podmiotu, nie powinno być obarczone wysokim kosztem. Inaczej może nas potraktować nowy bank, gdzie będziemy musieli pokryć po raz drugi niektóre koszty, jak np. wpis do księgi wieczystej czy tymczasowe ubezpieczenie kredytu. W takim wypadku nasz kredyt pod hipotekę może nas, wprawdzie okresowo, kosztować nieco więcej. Ostatecznie więc, na próbach negocjowania z bankiem nowych warunków lub wyrażeniem woli, by pożyczka hipoteczna przeszła do innego banku, możemy zyskać, tracąc najczęściej tylko w pewnych sytuacjach, i to najczęściej okresowo. Pamiętać przy tym należy, że banki nieczęsto chętne są do zmian, które uszczupliłyby ich portfel.

Podziel się/Dodaj do ulubionych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *