Kredyt, pożyczka, karta, konto, leasing i inne prdukty bankowe.
онлайн займ на карту без отказа
Kategorie Na Blogu

Mniej kredytów ratunkiem na kryzys

kredyty walutowe

kredyty walutowe

Kto starał się kiedykolwiek o kredyt wie, że najbardziej opłaca się brać te w obcej walucie. Kredyt pod hipotekę najlepiej brać we frankach. Polskie złotówki gdzieś daleko zostały w tyle i mało kto się obecnie na nie decyduje. Wyższy Wibor pociąga za sobą wyższe oprocentowanie a co za tym idzie, wyższą ratę. Komisja Nadzoru Finansowego postanowiła ograniczyć kredyty aby uniknąć kryzysu. Wejscie do strefy euro może spowodować boom na kredyty bankowe w euro. Według raportu KNF wejście do strefy euro w Hiszpanii, Portugalii i Irlandii pociągnęło za sobą wzrost akcji kredytowych. Komisja Nadzoru Finansowego więc rekomenduje S i SII oraz T  jednocześnie ograniczając dostęp do kredytu. Łatwo dostępne kredyty bankowe  może zaburzyć procesy gospodarcze.

Boom to nic innego jak niestabilny i niezrównoważony skok akcji kredytowej przy jednoczesnym wzroście dźwigni finansowej i pożyczania na inwestycje gorszej jakości.

Coraz droższe mieszkania i domy oraz coraz większe zapotrzebowanie na własne cztery kąty znacząco wpłynęło na ofertę banków na kredyt pod  hipotekę. Prześcigające się w ofertach banki, zaczęły oferować coraz lepsze warunki dla klientów. Jednak ceną takich warunków był gorszy standard na kredyty bankowe.  Więcej kredytów to więcej chętnych, ktrzy mogą sobie pozwolić na mieszkanie. Wyższy popyt na mieszkania pociągnął za sobą spadek cen nieruchomości. Przez to kredyt pod hipotekę miał mniejszą wartość od domu czyli zabezpieczenia. Załamanie wywołała spadająca spłacalność kredytów. W Hiszpanii w 2006 roku pod wpływem kryzysu dynamika osób decydujących się na kredyty bankowe spadła o 25 proc.

KNF obawia się, że to co stało się w Irlandii i Hiszpanii może powtórzyć się w Polsce, dlatego też chce negocjować z bankami aby te ograniczyły kredyty bankowe w walutach. Obawiać się powinny przede wszystkich banki, które udzieliły już zbyt dużo kredytów.  Według obliczeń, po wejściu w życie przepisów KNF kredyt pod hipotekę nie będzie udzielany aż w 6 bankach a 15 innych będzie musiało znacząco ograniczyć kredyty bankowe w walutach.

Regulacja dotyczyć będzie ograniczenia kredytów walutowych o połowę. Większość banków udziela kredytów walutowych ponad tę wartość.

Banki obawiają się, że regulacja Komisji Nadzoru Finansowego będzie dotyczyć również kredytów już udzielonych. Dlatego też walczą  to, żeby przepisy te nie działały wstecz. Walczą również  uzasadnienie takiej decyzji, ponieważ KNF jak do tej pory nie przedstawiła bankom dokumentu przedstawiającego ocenę skutków wprowadzenia takich przepisów. Jeśli mniej osób weźmie kredyt pod hipotekę, mniej będzie potrzeba nowych mieszkań a co za tym idzie straci na tym branża budowlana i wykończeniowa.  Stracą również przedsiębiorcy, którzy będą potrzebować kredyty bankowe w walucie w celu rozpoczęcia inwestycji. Dlatego też Komisja Nadzoru Finansowego powinna się dobrze przygotować na kolejne spotkanie z bankowcami. Na pewno będą musieli wprowadzić nowy projekt zmian w rekomendacji S.

Podziel się/Dodaj do ulubionych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *