Kredyt, pożyczka, karta, konto, leasing i inne prdukty bankowe.
онлайн займ на карту без отказа
Kategorie Na Blogu

Masz kredyt to nie spłacaj go wcześniej bo dostaniesz karę

W Sejmie znalazł się projekt ustawy, która ma dotyczyć obowiązków oraz praw osób decydujących się na kredyty bankowe. Z punktu widzenia klienta najistotniejsze są zmiany w zasadach, dotyczących możliwości odstąpienia od umowy o kredyt.  Korzystną zmianą będzie to, że w przypadku odstąpienia nie trzeba będzie zwracać, tak ja to jest obecnie, opłaty przygotowawczej, lecz tylko odsetki za czas, przez który kredyty były przez klientów wykorzystywane.

Zmianą niekorzystną jest możliwość domagania się przez bank opłaty za to, że klient wcześniej spłaci kredyt. Aktualnie prawo nie zezwala na pobieranie tego typu opłat. Nowa ustawa mówi, że jeśli chodzi o kredyty bankowe, które posiadają stałe stopy procentowe, bank będzie miał możliwość uzyskania rekompensaty od kredytobiorcy. Wyjątek ma stanowić sytuacja, gdy ilość nadpłaconych środków będzie mniejsza od trzykrotnego przeciętnego wynagrodzenia jakie obowiązuje w branży przedsiębiorstw. Aktualnie jest to kwota w wysokości ok. 10 tys. zł. Jeśli nadpłata będzie wyższa, to trzeba będzie zapłacić bankowi 0,5 % kwoty, którą chcemy spłacić wcześniej (w przypadku, gdy kredyt ma być spłacony w najbliższym roku) lub 1 % (jeśli kredyt miał być spłacany dłużej).

kredyty bankowe

kredyty bankowe

Projekt ustawy nie ma ograniczeń, jeśli chodzi o początkowe koszty kredytów. Obecnie jest tak, że kredyty bankowe nie mogą mieć większych kosztów niż 5 % kwoty, na która są udzielane. Dlatego też banki ukrywają większe koszty, wliczają je w ubezpieczenie i inne opłaty. Eksperci oceniają to rozwiązanie różnie. Jedni twierdzą, że w końcu będzie jasność co do tego ile tak naprawdę kosztują poszczególne kredyty. Inni obawiają się wzrostu wysokości prowizji.

Zmienić się też mają reklamy promujące kredyty bankowe. Bank będzie miał obowiązek udzielenia w reklamie dużo większej ilości informacji niż teraz, co jest oczywiście korzystne dla klientów. Z 10 do 14 dni zwiększy się również okres czasu, w którym można odstąpić od umowy na mocy, której udzielane są kredyty.

Wszystkie te zmiany mają dotyczyć kredytów konsumenckich. W ten sposób aktualnie określane są kredyty dla klientów indywidualnych w wysokości do 80 tys. zł. Projekt ustawy zakłada nową definicję tego typu kredytów. Ich wysokość będzie zwiększona do  255 550 zł i wyłączone z nich zostaną kredyty hipoteczne.

Podziel się/Dodaj do ulubionych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *