Kredyt, pożyczka, karta, konto, leasing i inne prdukty bankowe.
онлайн займ на карту без отказа
Kategorie Na Blogu

Kto uzyska swoją emeryturę nie na kredyt – czy to możliwe?

Fundusz Rezerwy Demograficznej na kredyt

Fundusz Rezerwy Demograficznej na kredyt

Fundusz Rezerwy Demograficznej został utworzony, by zabezpieczyć wypłacalność emerytur w sytuacji niżu demograficznego, gdy same ubezpieczenia społeczne nie wystarczą. Został utworzony po reformie, która między innymi, podzieliła ubezpieczenia emerytalne na 3 filary. Założenia były takie, że będzie do niego wpływać 1 % ze składek, wpłacanych na ubezpieczenia emerytalne. Jednak z uwagi na problemy budżetowe owe założenia nie zostały zrealizowane, choć większość rządzących zdawało sobie sprawę, że ubezpieczenia obowiązkowe w Polsce nie są wystarczającym zabezpieczeniem na przyszłość.  Wpierw wstrzymano pobieranie wspomnianej kwoty, później między rokiem 2002 a 2003 zmniejszono jej wymiar do 0,1 %. Począwszy od roku 2003 składkę podwyższa się co rok o 0,05 % środków wpływających na ubezpieczenia społeczne. Dzięki temu wszystko wskazywało, że Fundusz Rezerwy Demograficznej będzie zabezpieczeniem dla przyszłych emerytów. Tym bardziej, że zdecydowano, że będzie do niego wpływać również 40 % środków z prywatyzacji. Jednak ta sytuacja zaczęła się zmieniać, a ubezpieczenia emerytalne stają się coraz bardziej zagrożone.

W zeszłym roku rząd umożliwił sobie pożyczanie bez oprocentowania pieniędzy z FRD. Jako przyczynę tej decyzji podano trudną sytuację budżetową i braki w kasach Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, co skutkuje brakiem pieniędzy na wypłacanie aktualnych emerytur. Już zaczyna się okazywać, że ubezpieczenia obowiązkowe w Polsce nie gwarantują wypłaty emerytur. Kolejną decyzją rządu było przeniesienie części pieniędzy z FRD do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, któremu ubezpieczenia emerytalne nie wystarczają do przekazania emerytur wszystkim uprawnionym.

Innymi słowy FRD przestaje być rezerwą, a zaczyna służyć do obsługi bieżących emerytur, gdyż ubezpieczenia społeczne nie wystarczają. Mowa tu o niebagatelnych kwotach. W tym roku będzie to w sumie 7,5 mld zł, a w przyszłym zakłada się, że będzie to 4 mld zł. A przecież nic nie wskazuje na to, żeby sytuacja demograficzna się poprawiała, a ubezpieczenia obowiązkowe w Polsce były wystarczające. Dlatego pozbywanie się zabezpieczeń na przyszłość jest. delikatnie mówiąc, nierozsądne i uderza w osoby, które aktualnie pracując, odprowadzają składki na ubezpieczenia społeczne. Innymi słowy istnienie FRD jest tylko iluzją bezpieczeństwa, bo nasz system emerytalny bez reformy nadal będzie generował straty i konieczność sięgania po rezerwy. I aktualne ubezpieczenia obowiązkowe w Polsce tego nie zmienią.

Podziel się/Dodaj do ulubionych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *