Kredyt, pożyczka, karta, konto, leasing i inne prdukty bankowe.
онлайн займ на карту без отказа
Kategorie Na Blogu

Biuro Informacji Gospodarczej – BIG- jak trafić na czarną listę dłużników?

Biuro Informacji Gospodarczej

Wszystko wskazuje na to, ze można trafić na listę dłużników nie mając żadnych zaległości do zapłaty. Wszystko dlatego, że Biura Informacji Gospodarczej nie sprawdzają danych, które są im przekazywane przez wierzycieli. Do Krajowego Rejestru Długów trafiają zażalenia od przedsiębiorców, którzy niesłusznie znaleźli się w wykazie podmiotów zadłużonych. To uniemożliwia im starania o kredyt czy choćby zawarcia umowy na świadczenie usług telekomunikacyjnych.  Biura Informacji Gospodarczej tłumaczą tą sytuacją faktem, ze są tylko pośrednikami i nie mogą decydować o ty kto jest rzeczywistym dłużnikiem a kto nim nie jest. Jeśli wierzyciel udokumentował w jakiś sposób informacje, które podał to są one przez Biuro przyjmowane.

Oczywiście osoba, która znalazła się na wykazie dłużników, mimo nie posiadania zaległości w płatnościach, nie jest bezbronna. Wystarczy, że zażąda od wierzyciela by ten usunął informację, która nie jest zgodna z rzeczywistością. W takiej sytuacji jest on zobowiązany do uczynienia tego w przeciągu maksymalnie 14 dni. To właśnie wierzyciel odpowiada za wszelkie fałszywe dane i jest to zagrożone grzywną w wysokości do 30 tys. zł.

Wobec wierzyciela stawia się też pewne wymagania. Dopiero po ich spełnieniu będzie miał możliwość przekazania informacji o dłużniku do BIG. Najpierw musi sam zażądać spłaty długu, później zagrozić poinformowaniem o sytuacji BIG. Niestety niektórzy wierzyciele pomijają te etapy. W praktyce wygląda t tak, ze jeśli wierzyciel podpisze umowę z Biurem Informacji Gospodarczej, to później za pomocą specjalnego serwisu może samodzielnie dodawać dłużników, nikt tego nie weryfikuje. BIG sprawdza jedynie czy wymagane dokumenty zostały dostarczone.  Czasem jest też tak, ze dochodzi do fałszerstw dokumentów, które poświadczają czyjeś zadłużenie. Szacuje się, że nawet kilkunastu tysięcy może sięgać liczba podmiotów bezprawnie wciągniętych na listy dłużników.

Ostatnio Sąd w Białymstoku zdecydował, że wierzyciel, który nie spełnił wymogów jakie nakłada na niego ustawa regulująca zasady informacji gospodarczej, do tego przekaże BIG informacje o dłużniku bez powiedzenia mu o tym, działa bezprawnie.

Podziel się/Dodaj do ulubionych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *