Kredyt, pożyczka, karta, konto, leasing i inne prdukty bankowe.
онлайн займ на карту без отказа
Kategorie Na Blogu

BGŻ płaci 3 mln kary, a za co, a za klauzule w umowach

Klienci  najczęściej korzystają z usług banków powierzając im swoje pieniądze lub decydując się na kredyt. W związku z tym jednak, że banków jest wiele, a klient jest wolny w swoim wyborze, na rynku finansowym trwa walka o niego, która jest też walką o większe zyski. Niestety, zdarzają się sytuacje prowadzenia jej na nieuczciwych zasadach, w konsekwencji bank zyskuje a konsument traci. Najczęściej zdarza się to, gdy w grę wchodzą kredyty. Wszystko dlatego, że kredyty bankowe to najczęściej operacje na większych sumach, a rozłożenie płatności na wiele rat, szczególnie, jeśli chodzi o kredyty walutowe, sprawia, że jeśli klient podpisze zobowiązanie korzystne dla banku, będzie musiał się z niego wywiązywać przez długi okres czasu.

Dlatego Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów monitoruje banki pod kątem nieuczciwych praktyk. Wynikiem tego jest rejestr 68 klauzul, które już dziś są zakazane i żaden bank nie może ich wprowadzać w umowach na mocy, których udzielane są, np. kredyty bankowe.

Za obecność takiej klauzuli będzie musiał zapłacić karę w wysokości ok. 3 mln zł Bank Gospodarki Żywnościowej. Chodzi o zapis zezwalający bankowi zmianę regulaminów świadczonych usług bez podania przyczyn. Według  UOKiK narusza to interesy konsumentów, dlatego skierował sprawę do  Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który potwierdził to stanowisko i wyznaczył karę.

Wcześniej na listę klauzul zakazanych wciągnięto zapis, który stosował BRE Bank wymagając od klientów biorących kredyt, niezależnie od tego czy był to kredyt gotówkowy czy hipoteczny, udzielania informacji o każdej okoliczności wpływającej nawet potencjalnie na ich finanse. A przecież kredyty nie mogą zawieszać prawa do prywatności.  Ostatnio również Alior Bank został ukarany za to, że zmuszał klientów do zgadzania się, by przekazywać dane, które obejmuje tajemnica bankowa, do biur informacji gospodarczej.

Wysokość kary to maksimum 10 % przychodu jaki bank uzyskał rok wcześniej. Niedawno karę 755 tys. zł musiał zapłacić Getin Noble Bank za to, że reklama promująca jego produkty podawała informacje, które wprowadzały konsumentów w błąd. Właśnie reklamy bywają polem takiej nieuczciwej wali o klienta. Bank, przykładowo reklamując kredyt, powinien podać czego tak naprawdę dotyczy oprocentowanie, o którym mówi reklama (jaki kredyt, na ile lat itp.), a nie zawsze tak się dzieje. UOKiK niedawno uznał za niedopuszczalne klauzule dotyczące dowolnego ustalania spreadu, gdy chodzi o kredyty bankowe w obcych walutach. W tym przypadku, jeśli sąd uzna pozew za zasadny wszystkie banki będą musiały zlikwidować podobne zapisy.

Warto więc pamiętać, biorąc kredyty bankowe, że nie jesteśmy bezbronni i mamy swoje prawa.

Podziel się/Dodaj do ulubionych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *