Kredyt, pożyczka, karta, konto, leasing i inne prdukty bankowe.
онлайн займ на карту без отказа
Kategorie Na Blogu

Alternatywa do kredytu, czy stanie się jego zagrożeniem?

Co zrobić by nie stracić płynności finansowej? Załatwić aby bank, wykupił wszystkie wierzytelności handlowe przed ich terminem płatności. Banki wykupują należności firmy od jej odbiorców. Faktorzy nabywają od firm faktury (roszczenia o zapłaty) przez co firmy te zyskują środki finansowe pod nieuregulowane jeszcze faktury.

Usługa taka to zwykle trzy aktywności: inkasowanie od dłużników należności objętych umwą factoringu, upominanie tych dłużników, którzy nie wywiązują się  terminowo ze zobowiązań oraz monitorowanie stanu wypłacalności dłużników.

Tego rodzaju pożyczki dla firm są czymś nowym, a ich popularność wciąż rośnie. T nie tylko konieczność ale nowoczesne narzędzie finansowe, którego celem jest kompleksowa obsługa należności handlowych. Ten rodzaj pożyczki dla firm to przede wszystkim ciekawa alternatywa dla usługi jakim jest kredyt.

Faktoring prócz finansowania jakie zapewnia kredyt, zapewnia również inkasowanie i zarządzanie należnościami. Faktoring jest lepszą alternatywą niż kredyt również dlatego, żw jest bardziej dostępny i nie wymaga aż tylu zabezpieczeń. Co najważniejsze, tego rodzaju pożyczki dla firm wpływają na poprawę dyscypliny płatniczej oraz dodatkowo, taki kredyt minimalizuje ryzyko negatywnych długów.

Umowa na sprzedaż faktur podpisywana jest na czas nieokreślony. To idealna propozycja dla firm, które wymagają elastycznego finansowania, które prowadzą sprzedaż z odroczonymi terminami płatności.

Rozwój rozwiązań tego rodzaju pożyczki dla firm, to również wynik zaostrzeń kredytowych. Przedsiębiorstwa nie mogą sobie pozwolić na kredyty więc szukają nowych rozwiązań. Faktoring to alternatywa dla kredytu, gdyż dostarcza przedsiębiorstwu  środków finansowych o charakterze obrotowym. Tego rodzaju pożyczki dla firm realizowane są na ryzyko i w ramach przyznanego limitu kredytowego. Należy przy tym pamiętać, że wierzytelności muszą być wolne od jakichkolwiek roszczeń i oferowane jedynie jeden stronie.  Kredyt typu fakt ring udzielają zwykle banki ale również mogą być to podmioty powiązane z bankami kapitałowo.

W 2008 roku, rekordowym pod względem ilości zawartych umów o tego typu pożyczki dla firm, obroty wyniosły 47,9 mld zł, co stanowi roczny przyrost w wysokości 56-proc.

O czym pamiętać, zawierając tego typu kredyt? Przede wszystkim pilnujmy aby całość kosztów należnych faktorowi nie przekraczała 15 proc. należnej nam wierzytelności.  Należy uważać, ponieważ umowa taka nie jest odpowiednio zdefiniowana w polskim prawie. Aby skontaktować się z faktrem wystarczy wypełnić odpowiedni wniosek online na stronie jego firmy. Firma udzielająca tego typu pożyczki dla firm wymaga przed pdpisaniem umowy dostarczenia niezbędnej dokumentacji. Zapewne zostaniemy poproszeni o przedstawienie umowy spółki, NIPu, REGONu czy bilansu, rachunku zysków i strat za ostatni rok obrotowy. Nie ma się c dziwić jeśli zostaniemy poproszeni o przekazanie danych, które dotyczą dotychczasowej windykacji oraz przedstawienia dokumentacji dotyczącej zobowiązań naszych kontrahentów.

Kredyt taki polecany jest szczególnie dla małych i średnich firm, które nie mają szansa otrzymanie tradycyjnego kredytu. Faktoring jest również dobrym rozwiązaniem dla przedsiębiorstw bez płynności finansowej.

Podziel się/Dodaj do ulubionych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *