Kredyt, pożyczka, karta, konto, leasing i inne prdukty bankowe.
онлайн займ на карту без отказа
Kategorie Na Blogu

Ulga meldunkowa – co fiskus ma do małżonków

W ostatnim czasie, wiele kontrowersji wzbudza temat ulgi meldunkowej. Podatnicy, którzy w latach 2007 i 2008 kupili nieruchomość, mogą z takiej ulgi skorzystać.

Na czym ona polega?

Jeśli nieruchomość została kupiona w krótszym okresie czasu niż pięć lat temu, po jej sprzedaży należy uiścić podatek w Urzędzie Skarbowym. Ulga meldunkowa zwalnia z obowiązku płacenia tego podatku jednak pod warunkiem, iż  osoba sprzedająca spełnia wszystkie ustawowe warunki, między innymi była zameldowana na stałe w ówże sprzedawanym domu czy mieszkaniu przez okres minimum roku czasu a także złoży do fiskusa oświadczenie, iż chce z takiej ulgi skorzystać.  Wiele osób pragnie podnieść swój standard życia poprzez zmianę warunków mieszkalnych. W tym celu często sprzedaje swoje obecne lokum a następnie chce kupić większe. Należy zauważyć, iż do takiego postępowania potrzebne są dodatkowe fundusze, z tego też względu, grono osób, po sprzedaży swojej nieruchomości stara się o kredyt. Jeśli na głowie są dodatkowo jeszcze inne zobowiązania wobec instytucji finansowych- dobrze jest postarać się o najtańszy kredyt konsolidacyjny.

Ulga meldunkowa – co fiskus ma do małżonków

Ulga meldunkowa – co fiskus ma do małżonków

Korzystanie z ulgi meldunkowej, pozwala zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy, a w przypadku kiedy do nowego lokum trzeba dopłacić, każdy grosz staje się istotny. Według obowiązującego prawa, z ulgi podatkowej może skorzystać oboje małżonków. I właśnie ta kwestia budzi największe spory, bowiem prawo nie określa, czy obydwoje małżonków musi spełniać warunki , które przyznają ulgę, czy wystarczy jak tylko jedno z nich będzie ją spełniało. Urzędy Skarbowe oraz Ministerstwo finansów, twierdzi, iż koniecznością jest aby warunki spełniało obydwoje małżonków a  sądy administracyjne, uważają, iż wystarczy jak spełnia je jedno z nich.  Izby skarbowe twierdzą, że każdy podatnik rozlicza się indywidualnie a nawet jeśli istnieje forma wspólnego rozliczenia się to dochody ze sprzedaży nieruchomości i tak są interpretowane w sposób jednostkowy. W związku z takim rozumieniem tej sprawy, można wywnioskować, iż sprzedawane wspólnie nabyte mieszkanie przez małżeństwo wspólnie rozliczającego się z podatku dochodowego – musi złożyć w tym przypadku zeznanie podatkowe oddzielnie. Jednakże sądy administracyjne są przeciwnego zdania i większość wyroków dotyczących wspólnej ulgi podatkowej kończy się wygraną małżonków.  Taki obrót rzeczy bardzo zadowala małżeństwo, bowiem kredyt jakiego chcą się w najbliższej przyszłości podjąć- ulegnie zmniejszeniu. Równie często, dotyczy to młodych małżeństw, u których powiększenie się rodziny wymaga zmiany lokum. Jeśli posiadają oni dodatkowo kredyt na samochód  czy meble to połączenie wszystkich zobowiązań jest idealnym wyjściem i obecnie najekonomiczniejszym. Kredyt konsolidacyjny jest właśnie połączeniem wszystkich rat w jedną.

Czy opłaca się sumować pożyczki w jedną?

Zdecydowanie, tak. Niektóre kredyty zostały zawarte przez nas kilka lat temu. Przez ten okres czasu, pojawiły się nowe, dużo bardziej atrakcyjniejsze oferty banków.  To nasuwa pomysł, aby obecne zobowiązanie zmienić na to lepsze, bardziej oszczędne. Dlatego też, kredyt konsolidacyjny lokuje się w czołówce najchętniej branych pożyczek.  Ulga podatkowa, nie tylko pomoże na zrealizowanie marzenia o większym M, ale także na przychylniejsze spojrzenie banku, bowiem kwota o jaką będziemy się starać , na przykład po przez kredyt konsolidacyjny, będzie znacznie mniejsza. Obecnie, kiedy to ulga meldunkowa budzi  tyle niejasności, warto zasięgnąć porady prawnika jeśli mamy zamiar się o nią starać. A jeśli adwokat także nie zgadza się ze zdaniem urzędu skarbowego- rozstrzygnąć spór na drodze sądowej, bo przecież pamiętajmy, iż liczy się w naszej sytuacji każda kwota pieniędzy na nowe mieszkanie lub dom.

Podziel się/Dodaj do ulubionych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *