Kredyt, pożyczka, karta, konto, leasing i inne prdukty bankowe.
онлайн займ на карту без отказа
Kategorie Na Blogu

TARGET2, czyli szybkie przelewy polskich banków w euro

Listopada 2007 roku to czas kiedy rozpoczął swoje działanie w Europie system o nazwie TARGET2. Pozwala on na bardzo szybkie księgowanie dużych przelewów dokonywanych w euro. W Polsce nie są jeszcze wykorzystywane wszystkie jego możliwości gdyż w większości banki krajowe mogą z niego korzystać za pośrednictwem NBP. Bezpośrednie połączenie mają z nim tylko niewielka liczba instytucji finansowych (np.  PKO BP,  BZ WBK,  ING). Jednak szykuje się zmiana tej sytuacji. Wszystkie banki działające w Polsce maja obowiązek przyłączenia do systemu TARGET2 i muszą to zrobić do końca następnego roku. Kilka banków uczyni to już 6 grudnia. Pozostałe mogą to uczynić bezpośrednio lub za pośrednictwem innych instytucji.

Dzięki temu ich klienci będą mogli wykonywać przelewy w walcie euro a czas ich księgowania będzie wynosił tylko kilkadziesiąt minut. TARGET2 pozwala również przesunąć godzinę, której przekroczenie uniemożliwia zrealizowanie przelewu w tym samym dniu.

Gdy Polska znajdzie się w strefie euro, aktualnie działające w naszym kraju systemy SORBNET oraz Elixir, zostaną zastąpione przez  TARGET2 i  SEPA. System SEPA aktualnie służy Polskim bankom do dokonywania transakcji w euro. Pod warunkiem, że konto odbiorcy znajduje się na terenie Unii Europejskie lub też w Norwegii, Szwajcarii, Islandii czy Liechtensteinie.  Niestety w tym systemie czas realizacji jest dużo dłuższy, gdyż przelew jest księgowany na koncie odbiorcy następnego dnia, jeśli jest to oczywiście dzień roboczy. Jego zaletą są natomiast niskie koszty dlatego prowizja, którą klient musi zapłacić za przelew SEPA to najczęściej kilka złotych. Mimo, że  system ten wdrożonow Polsce dopiero w 2008 r. Szybko stał się on popularny. Przykładowo w czerwcu tego roku liczba przelewów dokonywanych za jego pomocą to ponad 500 tys. zł.

Właściciele firm są najczęściej zainteresowani szybszymi przelewami mimo, że aktualnie są one dużo droższe niż te przeprowadzane za pośrednictwem SEPA. Bywa, że pod względem wartości jest to 30 % sumy wszystkich zleceń realizowanych przez banki. Dzięki TARGET2 dyspozycje takie będą realizowane dużo szybciej.

Podziel się/Dodaj do ulubionych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *