Kredyt, pożyczka, karta, konto, leasing i inne prdukty bankowe.
онлайн займ на карту без отказа
Kategorie Na Blogu

Pieniądze na rozwój firm

Jak pokazują ostatnie symulacje rynku, przeprowadzane przez firmy fachowo zajmujące się monitorowaniem segmentu związanego z dotacjami z Unii Europejskiej, w tym roku popyt na granty przemysłowe z programu innowacyjna gospodarka niemal dwukrotnie przekroczył podaż. Według badań różnych ośrodków, ( fachowo zajmujących się również takimi sprawami jak kredyt) wartość poprawnych formalnie wniosków, które złożono w celu uzyskania dofinansowania znacząco przekroczyła suma pięciu set miliardów złotych. Dla porównania, ostateczna pula tego programu została przez instytucje Unii Europejskiej ustalona na kwotę 360 miliardów euro, co stanowi spadek o około 25 milionów w porównaniu z rokiem ubiegłym. W 2009 roku, pula unijnego programu „Innowacyjna gospodarka” wahała się  w granicach 380-390 miliardów euro.

O granty lub kredyty na badania przemysłowe polscy przedsiębiorcy będą mogli się ubiegać od 1 do 20 października tego roku, z tym, że (a o tym w dalszej części artykułu), na nieco zmienionych zasadach.

Unia Europejska oraz Resort Rozwoju Regionalnego zmieniły dotychczasowe sposoby przyznawania grantów,  wprowadzając między innymi regulację, że, pule na badania oraz wdrażanie badań, które do tej pory znajdowały się na mniej więcej tym samym poziomie, zostały poddane dość daleko idącym modyfikacjom. Modyfikacje te sprawiły, że, między innymi pula na oba rodzaje przedsięwzięć będzie inna, oraz, co warto podkreślić, nie uzależniona od wielu tych czynników, które dotychczas determinowały sposób przyznawania pieniędzy. Decyzję tę ostro krytykowali eksperci, podkreślając, że przez to właściciele firmy zwykle muszą brać kredyt na finansowanie badań,  poza tym  Ministerstwo zmieniło rozporządzenie, umożliwiając Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości przyznawanie dotacji oddzielnie na badania i oddzielnie na ich wdrożenia. Jak twierdzą zajmujący się fachowo tą branżą eksperci zmiana ta w znaczący sposób ułatwiła życie przedsiębiorcom, którzy do tej pory nie raz musieli się decydować na kredyt,  umożliwiła uruchomienie tylko jednych z powiązanych dotacji, gdy wyczerpie się budżet drugich, tak jak to ma miejsce obecnie w przypadku grantów na wdrożenia. Co również ważne, wprowadzając nowe regulacje całkowicie wyeliminowano tak zwane kryterium czasu. Do tej pory bowiem, w przypadku dwóch złożonych wniosków, dotacje ostatecznie otrzymywał ten, który został wcześniej złożony, co było przedmiotem dość ostrej krytyki że strony zarówno ekspertów, zajmujących się między innymi takimi sprawami jak kredyty.  jak i przedsiębiorców, którzy się o te dofinansowania starali. Widząc jednak, że z powodu niezrozumiałych dla nich i niemądrych przyczyn nieraz bardzo trudno jest je uzyskać, często po prostu rezygnowali z ich zdobycia. Jednak nie biorąc udziału w wyścigu po tego typu dofinansowania , dotacje lub szeroko pojęte kredyty, lub biorąc ale tylko na przysłowiowe pół gwizdka, nie starając się zbytnio i nie kładą zbyt dużego nacisku na właściwe zooptymalizowanie swojego wniosku. Tymczasem pieniędzy na rozwój firm Unia Europejska przyznaje dużo. Kwoty z dofinansowania mogłyby w większości przypadków zredukować brane przez firmy kredyty. A kredyt przecież jest równoznaczny z dodatkowymi kosztami, prowizjami, odsetkami i marżami. Warto jest więc zmienić podejście i przekonać się do dotacji unijnych.

Podziel się/Dodaj do ulubionych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *