Kredyt, pożyczka, karta, konto, leasing i inne prdukty bankowe.
онлайн займ на карту без отказа
Kategorie Na Blogu

Kredyty hipoteczne również dla singli, ale nie powyżej 35 lat

kredyt mieszkaniowy lub pozyczka hipoteczna

kredyt mieszkaniowy lub pozyczka hipoteczna

Od 2011 roku wprowadzone zostaną zmiany w programie „Rodzina na swoim”. Oprócz młodych małżeństw, preferencyjny kredyt hipoteczny będą mogły również otrzymać osoby samotne, czyli tzw. single. Z programu wyłączone będą też ci, którzy skończyli 35 lat. Z kolei ograniczeniem, które wejdzie w życie od lipca, będzie możliwość sfinansowania zakupu tylko nowego mieszkania. Wszystko zmierza do stopniowego zakończenia „Rodziny na swoim”. Po 31.12.2012 nie będzie już możliwości złożenia wniosku o kredyt mieszkaniowy w ramach programu. Ma to przynieść ok. 1,5 mln zł oszczędności, których wszyscy dziś szukają.

Na czym polega „Rodzina na swoim”?

Aktualnie „Rodzina na swoim” polega na tym, że przez 8 lat rodzina, która wzięła kredyt hipoteczny w programie, dostaje ze Skarbu Państwa, dopłaty w wysokości połowy raty. Pożyczka hipoteczna musi być użyta na zakup domu bądź mieszkania, albo też na budowę domu. Są jednak ograniczenia, jeśli chodzi o powierzchnię nieruchomości. Kredyt hipoteczny z dopłatami można przeznaczyć na kupno mieszkania o maksymalnej powierzchni 75 m2 lub domu, który nie przekracza 140 m2.

Zmiany mają pomóc osobom samotnym w zakupie pierwszego mieszkania, niemniej singiel, aby uzyskać kredyt mieszkaniowy w rządowym programie, będzie musiał spełnić inne warunki niż małżeństwa. Najlepsza pożyczka hipoteczna z dopłatami może być w ich sytuacji przeznaczona na zakup mieszkania do 50 m2.

Analitycy skupiają się jednak nad wyłączeniem z programu nieruchomości z rynku wtórnego. Według nich ograniczy to możliwości wyboru mieszkania. Niektórzy przewidują, że wywoła to zmniejszenie liczby osób, które wezmą kredyt mieszkaniowy z dopłatami o połowę. Świadczy o tym fakt, że do tej pory ok 60 % korzystających z programu wzięło kredyty hipoteczne na zakup nieruchomości na rynku wtórnym. Jedynymi zadowolonymi mogą być tylko developerzy, którzy mogą liczyć na wzrost zainteresowania ich ofertami.

W planach jest też obniżenie limitów cenowych, które określają ile maksymalnie może kosztować metr kwadratowy nieruchomości. by na jej zakup dostać kredyt mieszkaniowy z dopłatami. Miałoby to teoretycznie zachęcić właścicieli do zmniejszania cen mieszkań – jak będzie w rzeczywistości, dopiero się okaże. Na pewno zmniejszy to jeszcze bardziej liczbę mieszkań, na które będzie mogła być przeznaczona pożyczka hipoteczna.  Planowane zmiany sprawiają, że warto jeszcze w tym roku korzystać z programu i decydować się na preferencyjny kredyt hipoteczny.

Podziel się/Dodaj do ulubionych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *