Kredyt, pożyczka, karta, konto, leasing i inne prdukty bankowe.
онлайн займ на карту без отказа
Kategorie Na Blogu

Dopłaty do systemów solarnych a kredyt z dopłatą

Jeśli myśli się o środowisku, a także tanim systemie otrzymywania energii, warto zainwestować w system solarny, tym bardziej, że banki często udzielając kredyt, oferują go z systemem dopłat. Aby kredyt taki otrzymać, warto wiedzieć nieco więcej na temat ogólnego regulaminu i zasad, według których kredyty te są przyznawane wraz z systemem dopłat. Same dopłaty pochodzą z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, dokładniej z dodatkowych opłat oraz kar, jakie użytkownicy energii musza płacić za to, że korzystają jedynie ze źródeł energii nieodnawialnej.

Dopłaty do systemów solarnych a kredyt z dopłatą

Dopłaty do systemów solarnych a kredyt z dopłatą

Aby otrzymać kredyt z dopłatą należy złożyć dwa wnioski – kredytowy oraz dotyczący dopłaty oraz projekt instalacji, ponieważ bez tego bank nie udzieli pożyczki na ten cel, a już na pewno nie otrzyma się dopłaty. Dość dobre warunki banków dla tego typu kredytów są znacznie lepsze niż kredyty gotówkowe, chociażby właśnie ze względu na samą dopłatę. Jeśli chodzi o dalszą procedurę, to zaraz po złożeniu wniosku, będzie trzeba udowodnić również posiadanie budynku, na którym urządzenie ma być zamontowane.

Niestety nie dostanie dopłaty ten, kto korzysta z ogrzewania miejskiego. Są i dalsze warunki – dopłaty państwowe obejmą tylko tych, którzy dokonają wyboru solarów z odpowiednimi certyfikatami, a ich cena nie przekroczy 2 500 zł za metr.  Niemniej jednak sam kredyt na system solarny dotyczy całości przedsięwzięcia, a nie tylko kupna odpowiednich środków, tj. projekt, kupno oraz instalacja machinerii, przy czym odbiór całości musi być wykonany później, niż podpisana zostanie umowa kredytowa. Kredyty z dopłatą tego typu podlegają opodatkowania, choć ściślej mówiąc, to sama dopłata określana jako przychód opodatkowaniu podlega. Ktoś, kto decyduje się na instalację systemu solarnego, co najczęściej czynią firmy, i wybiera kredyt z dopłatą, może być pewien, że jest to inwestycja, która z czasem się zwraca i zaczyna przynosić korzyści, a przypomnieć należy, że państwo polskie dopłaca do instalacji aż 45% jej wartości. Kredyty z dopłatą, których beneficjentami są osoby prywatne, najczęściej zaciągają ci, którzy wcześniej ogrzewali wodę za pomocą prądu elektrycznego. Kredyty te  nie są jednak dostępne w każdej placówce bankowej – oferują je przede wszystkim banki spółdzielcze i Bank Ochrony Środowiska, razem około czterech tysięcy placówek w całej Polsce.

Lata 2010 – 2014 to dla dopłat rok bardzo dobry, ponieważ przeznaczono na nie aż trzysta milionów złotych, co się przekłada na ponad 200 tysięcy metrów kwadratowych instalacji solarnej. Inna sprawa, że istnieje jeszcze kredyt z dopłatą unijną i choć kredyty te mogą być pomniejszone o kwotę aż 75% (tyle wynosi maksymalny odsetek dofinansowania), to mogą z niego korzystać jedynie ci, których przedsięwzięcia są spore, ale i na to jest odpowiedź – mali projektodawcy mogą się zrzeszać tworząc jeden, większy projekt i wnosząc o dopłatę właśnie do niego.

System dopłat jest naprawdę rozbudowany i powinno się z niego korzystać, ponieważ alternatywa ogrzewania wody za pomocą solarów nie tylko wspomaga środowisko nie niszcząc jego naturalnych elementów, ale także czyni energię potrzebną do ogrzewania tańszą. Przypomnieć należy, że prócz wody za pomocą systemów solarnych można ogrzewać także pomieszczenia.

Podziel się/Dodaj do ulubionych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *