Kredyt, pożyczka, karta, konto, leasing i inne prdukty bankowe.
онлайн займ на карту без отказа
Kategorie Na Blogu

Boom bankructw przedsiębiorstw po fali kryzysu

Kryzys finansowy dotarł również do naszego kraju. Odsetek firm, które ogłosiły swoją upadłość, tylko w pierwszym półroczu dwutysięcznego roku, gwałtownie wzrósł i sięgnol aż trzystu trzydziestu dwóch przedsiębiorstw a do końca roku analitycy przewidują, iż będzie to dziewięćset firm. Dla porównania, w ubiegłym roku pierwsze półrocze zakończyło bilans bankructw przedsiębiorstw wynikiem o dziesięć procent mniejszym. Firmy zajmujące się budownictwem, zgłaszały upadłość, następne w kolejności były przedsiębiorstwa produkujące urządzenia przemysłowe i handel hurtowy.

Sektor finansowy

Kryzys finansowy, odznaczył się także w sektorze finansowym. Banki odnotowały mniejszą płynność finansową swoich klientów a także mniejszą dbałość o prowadzone kredyty. Statystycznie częściej zdarzały się opóźnienia w spłatach rat i ich całkowity brak. W związku z tym, postanowiły rozpocząć działania bardziej ostrożne co do udzielania zarówno osobom indywidualnym jak i firmom- kredytu. Oczywiście nie oznacza to, że kredyty stały się nieosiągalne. Banki nie zaprzestały ich udzielać, jednak zacieśniły ich krąg i podniosły warunki ich przyznawania, chociażby  zwiększając limity wymaganej zdolności kredytowej. Kredyt gotówkowy stał się mniej popularnym produktem w ofercie banków. Społeczeństwo w obawie przed utratą pracy, przestało się także interesować braniem pożyczek. Strach niemożności ich spłaty dominował nie tylko w bankach ale także wśród ich klientów. Produkt jakim jest kredyt stracił na wartości.

Kryzys osiągnął rozmiary na skalę światową. Hiszpania odnotowała upadłość aż prawie dziewięćdziesięciu czterech procent firm a średnia Unii Europejskiej wyniosła dwadzieścia dwa procent.  Także w tych krajach kredyt stał się mniej zbywalnym produktem. Pamiętajmy jednak, iż rok dwa tysiące drugi był rokiem najgorszym od dziesięciu lat i nikt wtedy problemu kryzysu nie poruszał. Więc czy naprawdę, tak często powtarzany kryzys w mediach, dotkną naszego kraju? Jest to wśród wielu kwestia sporna, z drugiej jednak strony, nie są przecież jeszcze znane wyniki bilansu kończącego obecny rok, więc tak naprawdę trudno jest cokolwiek na ten temat powiedzieć. Niezaprzeczalnym faktem jest jednak to, iż kredyty stały się mniej pożądanym produktem. W pierwszej kolejności zapewne ze względu na podwyższone wymagania przyznawania pożyczki określanej jako kredyt a w drugiej kolejności ze względów ekonomicznych budżetów domowych.  Jest to trochę paradoksalna sytuacja, wszakże społeczeństwo cierpiące na brak pieniędzy, powinno wykazywać większe zainteresowanie formą pożyczek jaką są kredyty. Jednak tak się nie stało. Zapewne w wyniku większej zapobiegliwości przez banki. Obecnie według powszechnej opinii, kryzys się zakończył. Środowisko bankowe, również powraca do wprowadzenia większej oferty kredytowej na rynek. W reklamach telewizyjnych, pojawiają się oferty kredytów konsumpcyjnych i mieszkaniowych. Czy możemy być pewni, że kryzys nie powróci? Według analityków finansowych, zawsze istnieje takie zagrożenie, aczkolwiek pamiętajmy o tym, iż recesja zwykle dotyka duże przedsiębiorstwa a rzadko kiedy w tak dużym stopniu jednostki indywidualne.

Podziel się/Dodaj do ulubionych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *