Kredyt, pożyczka, karta, konto, leasing i inne prdukty bankowe.
онлайн займ на карту без отказа
Kategorie Na Blogu

Będą droższe kredyty w banku

Pierwsze oznaki zażegnania światowego kryzysu finansowego wywołały ożywienie na polskim rynku kredytów hipotecznych, wśród deweloperów i w polskich bankach. Na powrót kredyt hipoteczny stał się bardziej atrakcyjny, objęty słabszymi bankowymi obostrzeniami, przez co kredyt taki był chętniej i częściej udzielany. Druga połowa tego roku to jednak czas, w którym wielu kredytobiorców przyznana przez bank pożyczka hipoteczna może zacząć uwierać. Dobre dane płynące z polskiej gospodarki prowokują bowiem naszych ekonomistów i finansistów z Rady Polityki Pieniężnej do działań w kierunku podwyższenia w najbliższym czasie wskaźnika stopy rynkowej WIBOR. W efekcie, po raz kolejny kredytobiorcy, którzy zdecydowali się na kredyt w rodzimej walucie, mocno odczują skutki takiej decyzji. Prawdopodobnie raty za ich kredyt wzrosną już w grudniu bieżącego roku.

Będą droższe kredyty w banku

Będą droższe kredyty w banku

Analitycy bankowi i inwestorzy finansowi szacują, że trzymiesięczny WIBOR może osiągnąć do końca roku do 4,17 proc. Byłaby to podwyżka o 36 pkt bazowych. Nie ma w tym być może nic nadto nieoczekiwanego, albowiem stawki w kontraktach FRA (Forward Rate Agreement, czyli specyficznych umów inwestorów ustalających wysokość stopy procentowej w przyszłości) na wielkość WIBOR w najbliższych 3 miesiącach rosną dynamicznie już od połowy lata tego roku. Dzieje się tak mimo, że nie przekraczały dotąd 4 procent, utrzymując się granicach 3,80-3,90 procent.

Inni analitycy wskazują jednak, że zmienność wskaźnika WIBOR jest znacznie mniejsza od prognoz FRA, a zatem podwyżka oprocentowania, jaka wpłynęłaby na wysokość raty za nasz kredyt, nam nie grozi. A przynajmniej nie w takim rozmiarze, lecz maksymalnie do 4,10 procent. Taka wiadomość może na pewno ostudzić nieco emocje kredytobiorców, których kredyt hipoteczny zagrożony jest wzrostem płaconej raty lub tych, którzy zamierzają starać się o kredyt na zakup domu.

To wszystko wciąż prognozy rynkowe, które niekoniecznie muszą się w 100 procentach sprawdzić. Sygnał do planowanej realizacji takich zamierzeń płynie jednak także wprost od członków nowej Rady Polityki Pieniężnej. A to już informacja dla biorących lub spłacających kredyty niewesoła. Tym bardziej, że przewidywany jest ciągły wzrost stóp procentowych w roku 2011. Stawka kontraktu FRA w tym roku sięgała już prawie 4,40 procent. Wielu analityków bankowych wręcz wieszczy, że w przyszłym roku nie będzie problemu z osiągnięciem przez trzymiesięczny WIBOR poziomu nawet do 4,60 procent. Tutaj lekko uspokajają jednak ekonomiści, wskazując na wiele innych czynników rynkowych, wpływających na ryzyko kredytowe. Najważniejszym wciąż wydaje się jednak to, by kredyt hipoteczny był wciąż dostępny i możliwy do spłacania dla wielu rodzin.

Podziel się/Dodaj do ulubionych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *