Kredyt, pożyczka, karta, konto, leasing i inne prdukty bankowe.
онлайн займ на карту без отказа
Kategorie Na Blogu

Wibor libor euribor

Przed wzięciem kredytu, warto bardziej szczegółowo zorientować się w zasadach, które rządzą danym segmentem rynku kredytowego.

Na przykład, wiele możemy zyskać wiedząc, że marże, czyli zysk, czerpany przez banki z świadczonych przezeń usług, takich jak na przykład kredyty, doliczany jest do wskaźników, na podstawie których banki udzielają kredytów. Np. przykład w przypadku wskaźnika WIBOR mamy do czynienia z doliczeniem trzech punktów marży, co równa się oprocentowaniu kredytu w złotych, a przypadku takich wskaźników jak EURIBOR mamy plus cztery punkty marży, i wtedy otrzymujemy kredyt oprocentowany w oficjalnej walucie Unii Europejskiej, czyli euro. Najczęściej, w największej ilości wypadków marże nie są stałe przez cały okres, nazywany w żargonie bankowym okresem kredytowym, dlatego warto je negocjować, by zyskać w ten sposób pewne oszczędności, które, w niektórych przypadkach, mogą sięgnąć nawet kilkudziesięciu lub kilkuset złotych miesięcznie-  zależnie od tego na jaką kwotę wzięliśmy kredyt, oraz w jaki sposób jest on oprocentowany.

Średni poziom marż w przypadku takich usług jak kredyty hipoteczne, w złotych i dolarach amerykańskich, pozostał, jeżeli chodzi o oferty standardowe, czyli takie, których banki świadczą najwięcej, na właściwie niezmienionym poziomie przez cały sierpień. Wyjątek stanowi kilka drobnych wahnięć, które jednak w żadnym bardziej istotnym stopniu nie odbiły się na ostatecznym kształcie. W sierpniu, tak samo jak w kilku poprzedzających go miesiącach, marże wyniosły  odpowiednio 2,85 proc. Oraz 6.21 proc.

Niewielkiej obniżce uległy marże takich usług jak kredyty we frankach szwajcarskich. Libor spadł o około 0,12 pkt proc, co sprawiło, że w ostatecznym rozrachunku, marże bankowe ukształtowały się na poziomie 5,55 punkt proc. Dość zdecydowanie wzrosła za to średnia marża takich usług jak kredyty udzielane w euro, zatrzymując się ostatecznie na poziomie 3,88 punkt proc, czyli notując wzrost kosztów finansowania szacowany na około 0,10 pkt proc.

Nieco inaczej, w przypadku takich zagadnień jak szeroko rozumiane kredyty, ma się rzecz jeżeli chodzi o tak zwane oferty pakietowe, czyli takie, w przypadku których klient, decydując się na kredyt, podpisuje z bankiem umowę również na usługi innego typu. Oprócz bowiem tego, po co klient przyszedł do banku, czyli kredyt klient decyduje się również na przykład na kartę kredytową, rachunek bankowy, otworzenie i prowadzenie konta internetowego, i inne podobne usługi.  W tym przypadku średnie poziomy marż ukształtowały się ostatecznie na wysokości około 3,70 – 4,00 pkt procentowych, czyli zanotowały niewielki wzrost. Tak samo jak w przypadku takich ofert jak kredyty standardowe, tak w przypadku ofert specjalnych żaden, z funkcjonujących na polskim rynku banków ostatecznie nie zdecydował się na to by dokonać bardziej lub mniej znaczącej obniżki marż kredytów denominowanych do dolara amerykańskiego.

W całościowym przekroju widać więc, że rynek, mimo pewnych niewielkich wahań, wciąż jest bardzo stabilny, reguluje się w sposób właściwy, nie pozostawiając tym samym inwestorom żadnych powodów do jakichkolwiek wątpliwości co do tego, czy można w pełni bezpiecznie inwestować.

Podziel się/Dodaj do ulubionych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *