Kredyt, pożyczka, karta, konto, leasing i inne prdukty bankowe.
онлайн займ на карту без отказа
Kategorie Na Blogu

Dodatkowe opłaty dla spóźnialskich bo trzeba pilnować raty kredytu

W wielu przypadkach z ratą kredytu wiążemy się na dobre i na złe. Najczęściej pożyczka hipoteczna brana jest na okres 30-40 lat. Największe pułapki niesie ze sobą kredyt hipoteczny, choć nie obywa się bez nich także przy pożyczkach zaświadczeń lub kredytach udzielanych na dowód, poza bankami. Pułapki te dotyczą terminowości, z jaką spłacany jest, wraz z odsetkami, nasz kredyt.
Opóźnienie spłaty comiesięcznej raty za kredyt rodzi przeróżne skutki dla kredytobiorcy. Niespłacona w odpowiedniej racie miesięcznej pożyczka hipoteczna to dodatkowe opłaty, jakimi bank obciąży klienta. Opłaty te rozpoczynają się już w momencie wysłania pierwszego monitu o nieuregulowanej wpłacie raty. Wysokość wspomnianego monitu może sięgać nawet 20 złotych, w przypadku wersji papierowej. Inne, stosowane formy przypomnienia o upływie terminu wymagalności spłaty raty za kredyt w banku, to wiadomość SMS-owa lub telefon od przedstawiciela banku. Taki rodzaj interwencji ze strony banku to również dodatkowy, choć z reguły mniejszy, wydatek.
Aby uniknąć nieprzyjemnych często sytuacji, warto uważnie czytać umowę i zadbać, by pożyczka hipoteczna, w przypadku bardzo krótkich, np. 2-3 dniowych opóźnień, nie generowała zbędnych kosztów. I bez nich przecież każdy kredyt jest wystarczająco obciążony bankowymi opłatami. Należy także być na bieżąco zaznajomionym ze zmianami w umowach kredytowych, albowiem w różnych okresach spłaty mogą nas obowiązywać różne opłaty, nie wynikające wprost z pierwotnej umowy, lecz aneksowane wprowadzanymi w międzyczasie przez bank zmianami w tabelach opłat i prowizji.
Odsetkami za zwłokę jesteśmy obciążani przy okazji każdej nieterminowej spłaty, czy będą to opłaty za media, czynsz czy inne zobowiązania. Dlatego zawsze należy pamiętać, że pożyczka hipoteczna, jak i również każdy kredyt w banku, polega na punktualnym i w pełnym wymiarze kwotowym regulowaniu wynikających z podpisanej umowy ratalnej.
W chwili, gdy podejrzewamy, że najbliższe terminowe spłaty rat za kredyt mogą nam sprawić trudności, najlepszym wyjściem jest skontaktowanie się z przedstawicielem banku, w celu znalezienia rozwiązania satysfakcjonującego obie strony. Inicjatywa ze strony pożyczkobiorcy poprzez bezpośredni kontakt z bankiem to jeden z polecanych przez samych bankowców sposobów na to, by pożyczka hipoteczna mogła być bez przykrych niespodzianek spłacana. To istotne tym bardziej, że niekontrolowane spóźnienia w spłacie rat za kredyt w banku mogą wpłynąć na późniejsze decyzje innych banków przy przyznawaniu nam kolejnych pożyczek na cele inne, niż mieszkaniowe. Inną „karą” dla kredytobiorcy, prócz dodatkowych kar-opłat, jest umieszczenie nierzetelnego klienta na liście Biura Informacji Kredytowej.

Podziel się/Dodaj do ulubionych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *