Kredyt, pożyczka, karta, konto, leasing i inne prdukty bankowe.
онлайн займ на карту без отказа
Kategorie Na Blogu

Kredyty dla firm przechodzą do lamusa

Czy możliwe jest prowadzenie własnej działalności bez korzystania z jakichkolwiek form i możliwości na to, by zaciągać coraz to nowsze kredyty? Okazuje się, że tak. Wyniki badań przeprowadzonych w okresie 18 kwietnia – 4 lipca 2010 roku przez Polską Konfederację Pracodawców Prywatnych i firmę doradczą Deloitte wskazują, że kredyty dla firm są zbędne dla 34 procent badanych przedsiębiorstw (badaniem objęto 388 podmiotów gospodarczych zatrudniających powyżej 250 pracowników). Taki wynik świadczyć może prawdopodobnie o tym, że tyleż firm nie jest w Polsce zadłużonych poprzez kredyty bankowe. Pozostała liczba przedsiębiorstw zaciąga kredyty dla firm oraz korzysta z innych form pożyczek, które jednak generują zadłużenie nie większe niż 10 procent wartości posiadanego przez nie majątku.
Publikując takie dane, przedstawiciele PKPP Lewiatan podkreślali, że wiele podmiotów gospodarczych stara się finansować bieżącą działalność z własnych środków, bez konieczności sięgania po takie łatwe instrumenty finansowe, jakimi są kredyty dla firm. Te bowiem mogą często wytwarzać dla firmy zbyt duże koszty poboczne. Taka tendencja obserwowana jest w Polsce mniej więcej od 2003 roku i, co bardzo ważne, nie oparła się nawet niedawnemu globalnemu kryzysowi finansowemu, który tez znacząco wpłynął na udzielane wszem kredyty bankowe.
Z wyników badania PKPP Lewiatana i Deloitte widać, że w najbliższym roku niemal 80 procent firm planuje lub jest w okresie realizacji inwestycji i, co istotniejsze, w przypadku niemal 1/3 firm dokonuje się to bez potrzeby sięgania po kredyty, a jedynie z wykorzystaniem środków własnych.
Czy zatem kredyty bankowe dla firm przechodzą powoli do lamusa? Z pewnością nie, bowiem jak każde instrumenty finansowe i one podlegają nieustannemu dostosowaniu do realiów rynkowych. Należy też pamiętać o znaczącej liczbie firm, dla której kredyty, w tym te specjalne kredyty dla firm, to często jedyny ratunek na załatanie nawet okresowej dziury w zobowiązaniach. Najlepszą oczywiście jest sytuacja, gdy zdrowe podmioty gospodarcze, bez potrzeby np. inwestowania czy modernizacji, nie muszą sięgać po kredyty bankowe, jako formę ostatecznego rozwiązania. I taką sytuację także obserwujemy, gdyż ponad 50 procent dużych przedsiębiorstw nie deklaruje potrzeby sięgania po kredyty. Wśród zainteresowanych sięgnięciem po kredyty bankowe podmiotów znajdują się głównie firmy z branży energetycznej i gazowej. Stąd ich dostępność, ze względu na potrzeby rynkowe, jest stale pożądana.
Na koniec warto powiedzieć, że wszystko to dzieje się w sytuacji, gdy kredyty dla firm są z reguły coraz łatwiej dostępne, choć są to kredyty obarczone grzechem nadmiernej biurokracji i, co o wiele istotniejsze, rosnącymi kosztami ich obsługi, takimi jak prowizje i wysokość oprocentowania.

Podziel się/Dodaj do ulubionych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *