Kredyt, pożyczka, karta, konto, leasing i inne prdukty bankowe.
онлайн займ на карту без отказа
Kategorie Na Blogu

Kredyt na emerytury tego jeszcze nie było

To, że ZUS ma ogromne problemy finansowe, wiadomo nie od dziś. ZUSowi brakuje pieniędzy na wypłatę emerytur i rent od dłuższego czasu. W tym roku liczy się, że może zabraknąć od 5 do 8 mld zł. Problemem jest to, że rząd nie zamierza zwiększać dotacji na renty i emerytury a pieniądze wypłacić trzeba.

Coraz głośniej mówi się, że aby ZUS wywiązał się z zobowiązań musi zaciągnąć kredyt. Jak do tej pory ZUS w trybie pilnym zapożyczył się z banku na 200 mln zł. Pieniądze te otrzymał z linii kredytowej zaciągniętej kilka lat temu na „wszelki wypadek” na 2,5 miliarda złotych. Co ZUSowi z linii kredtowej, skoro braki w kasie zakładu były wiceminister finansów Stanisław Gomułka szacuje na 10 mld zł.

Kredyt choć ostateczne i jedyne tym razem rozwiązanie, powiększy deficyt sektora finansów publicznych Państwa. Komisja Europejska przewiduje, że wyniesie on w naszym kraju 80 mdl zł. Stanowi to 6,6 proc. PKB.

Pojawiły się opinie, że zby wypłacić emerytury w listopadzie i grudniu tego roku, ZUS musi wziąć kredyt na około 4 mld zł. Tymczasem Mirosława Boryczko, jeden z członków zarządu ZUS, zajmująca się kwestiami ekonomiczno-finansowymi uspokaja, że sytuacja jest stabilna. Jej zdaniem nie ma zagrożenia na brak pieniędzy na wypłatę emerytur i rent do końca roku i żadne kredyty nie są potrzebne. Jej zdaniem plan na rok 2010 jest realizowany bez najmniejszych problemów a ściągalność składek wyniesie 99 proc – czyli jest zgodna z założoną kwotą w planie finansowym FUS.

Nie zmienia to faktu, że dotacja budżetowa kńczy się we wrześniu. Co w takim przypadku z rentami i emeryturami przez kolejne 3 miesiące? Mirosława Boryczko tłumaczy, że w planie finansowym Funduszu Ubezpieczeń Społecznych zostało złożone, że w 2010 roku, w celu wypłaty świadczeń,  oprócz składek na OFE, będą jeszcze” dotacja, refundacja wpłat przekazanych do OFE, środki z Funduszu Rezerwy Demograficznej (FRD) oraz kredyty. Dodatkowo FUS może wykorzystać kredyt z budżetu państwa w wysokości 37,9 mld zł, z czego ponad 29 mld zł wykorzystanych już zostało. Październikowe emerytury zostaną wypłacone z pozostałej kwoty, ze składek oraz ze środków przekazanych z Funduszu Rezerwy Demograficznej. ZUS może wykorzystać 7,5 mld zł z tego funduszu.

Mirosława Boryczko wylicza, że wpływy do ZUS wynoszą 159 mld zł z czego 157,6 mld zł to wydatki. 140,2 mld tej drugiej kwoty to emerytury i renty.

Kredyty na listopadowe i grudniowe wypłaty jednak będą zaciągane, tyle tylko, że były one planowane. Zadłużenie ZUS wynosi już 1,5 mld zł i powiększy się jeszcze o 2,5 mld zł do końca roku.

Podziel się/Dodaj do ulubionych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *