Kredyt, pożyczka, karta, konto, leasing i inne prdukty bankowe.
онлайн займ на карту без отказа
Kategorie Na Blogu

Jak wygląda dłużnik kredytowy czy bank to wie?

Jak wygląda dłużnik kredytowy czy bank to wie?

Jak wygląda dłużnik kredytowy czy bank to wie?

Mężczyzna, lat 30 do 39, mieszkaniec Polski południowej – w szczególności województwa śląskiego. Taki jest, według Infor Monitora, statystyczny polski dłużnik.
Przeciętny polski dłużnik ma średnio nawet do sześciu finansowych zobowiązań powstałych przez zaciągane chętnie i licznie kredyty bankowe oraz te dostępne „od ręki”. Nie byłoby w tym nic nadzwyczaj ważnego gdyby nie fakt, iż kredyty te stanowią poważne zobowiązania i w większości przypadków są wyższe od jego przeciętnego dochodu. Z reguły też, kolejne kredyty brane są na spłatę poprzednio wziętych. Sytuacja ta nie dotyczy oczywiście zobowiązań obejmujących kredyt hipoteczny czy kredyt samochodowy, albowiem te obwarowane są zbyt szczelnymi przepisami i wymogami. Nie zmienia to faktu, że licznie dostępne dziś na rynku kredyty powodują, że banki mają spory problem z właściwym ocenieniem swojego potencjalnego klienta.

Szacuje się, że tzw. „zagrożone kredyty”, tj. kredyty bankowe z dużym prawdopodobieństwem dalszego niespłacania przez klientów (lub już częściowo niespłacanych), to dziś 6,6 proc. zasobów bankowych. Przeterminowane zobowiązania wobec banków wynoszą już 20 mld zł, a niechlubny rekordzista winny jest za niespłacone kredyty bankowe 84 mln zł. Szacunki Międzynarodowego Funduszu Walutowego wskazują jednak, że w Polsce tylko ok. 8 proc. kredytów nie zostanie w pełni spłaconych. To mniej niż w niektórych krajach europejskich, gdzie zagrożony jest co piąty dług wobec banku lun innej instytucji finansowej.

Nic w tym dziwnego, jeśli zobaczymy, że swoich zobowiązań, i jako ostatni będzie tu często brany pod uwagę kredyt hipoteczny – w wymaganym terminie nie reguluje dziś prawie 2 mln Polaków (szacuje się, że to ok. pięciu na 100). Wbrew powszechnym opiniom, do grupy osób, które najgorzej spłacają kredyty bankowe i inne wcale nie należą ludzie starsi. Z osób powyżej 60. roku życia tylko nieco ponad 4 proc. ma trudności ze spłatą. Być może dlatego, ż w ich zasięgu nie jest do wzięcia np. kredyt hipoteczny.

Znaczący wpływ na położenie polskiego kredytobiorcy miał niedawny światowy kryzys ekonomiczny. Z pewnością ogólną sytuację na rynku kredytów pogorszyły nie tak dawne, niekorzystne notowania kursów walut, w tym przede wszystkim wyraźne umocnienie się franka szwajcarskiego, w którym brany jest w Polsce najczęściej kredyt hipoteczny. Warto też zauważyć, że istotny wpływ na sytuację kredytową mają także czynniki ekonomiczne, związane np. z cenami opłat za korzystanie z mediów, należące do jednych z najwyższych (lub często najwyższe) w Europie. To jednak dla banku wskaźnik-informacja praktycznie nie znacząca.

Podziel się/Dodaj do ulubionych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *