Kredyt, pożyczka, karta, konto, leasing i inne prdukty bankowe.
онлайн займ на карту без отказа
Kategorie Na Blogu

Dostęp do kredytu hipotecznego „Rodzina na swoim”

Program „Rodzina na swoim”, w ramach którego udostępniony jest hipoteczny kredyt mieszkaniowy, ma w zamyśle ustawodawców stanowić możliwy do spłacenia kredyt dla ludności o niższych dochodach, chcących zakupić nowy dom lub mieszkanie. O tym, czy jest to rzeczywiście możliwie najlepszy kredyt, pokazują kolejne lata jego funkcjonowania. Albowiem ów kredyt dla rodzin początkowo, a działa już od 2006 roku, w praktyce okazał się produktem nie spełniającym wszystkich oczekiwań, nie dla wielu, a to głównie z powodu trudnych do spełnienia warunków metrażowych. A dziś?

Rodzina na swoim

Rodzina na swoim

Dziś kredyt mieszkaniowy „Rodzina na swoim” może zaciągnąć więcej chętnych, gdyż od kwietnia br. zwiększono limity metrażu dla nieruchomości, którą ów kredyt miałby objąć. Stało się tak w większości województw. Wciąż jednak dostęp do kredytu hipotecznego utrudniony jest miastach z wysoko rozwiniętym rynkiem handlu nieruchomościami; poza stolicą jest to Gdańsk, Kraków oraz Wrocław.

Czy jednak jest to faktycznie najlepszy kredyt „na start”?

Jako że objęty pomocą Skarbu Państwa – z pewnością ten kredyt mieszkaniowy w pierwszych latach jego spłacania jest łatwiejszy do spłacenia. Patrząc jednak na liczbę osób uprawnionych do jego uzyskania można wskazać, że nawet jeśli jest to najlepszy kredyt z możliwych, nie jest skierowany do wszystkich. Dla przykładu, w stolicy ledwie 12 procent nowobudowanych lokali mieszkalnych spełnia warunki stawiane przed ewentualnymi kredytobiorcami. Największą przeszkodą jest tutaj stawka za m kw. lokalu, która znacznie przewyższa limit na kredyt podany przez ustawodawcę. W skali kraju, świadczy o tym na pewno ogólna liczba udzielonych w ramach programu pomocowego państwa pożyczek: kredyt mieszkaniowy zaciągnęło 50 tysięcy osób w ciągu 4 lat, na łączną kwotę sięgającą 8 mld zł. Od początku 2010 roku, do czasu wprowadzenia zmian, kredyt dla rodzin w ramach program „Rodzina na swoim” wykorzystało nieco ponad 8 tys. Polaków. Wartość tych pożyczek przekroczyła 1,4 mld zł. W całym 2009 roku tylko co szósty z nowo udzielonych kredytów dla ludności stanowił kredyt z rządową dopłatą. I to, pomimo że także w poprzednim roku podwyższany był limit cen za m kw. mieszkania, a ceny nowych mieszkań na skutek ogólnego kryzysu nieznacznie spadały. Sytuację tę można było jednak zaobserwować głównie w przypadku apartamentów i największych powierzchniowo lokali, tymczasem kredyt dla ludzi w ramach „Rodziny na swoim” ma swoje inne ograniczenia.

Warto przypomnieć, że dopłata na kredyt mieszkaniowy w ramach wsparcia Skarbu Państwa dotyczy mieszkań o powierzchni do 75 m kw. O dopłatę do „własnego M” mogą się starać osoby nieposiadające żadnego lokum. Nie zmienia to faktu, ze po spełnieniu trudnych w warunkach rynkowych ustawowych obostrzeń, „Rodzina na swoim” to prawdopodobnie najlepszy kredyt na rynku.

Podziel się/Dodaj do ulubionych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *