Kredyt, pożyczka, karta, konto, leasing i inne prdukty bankowe.
онлайн займ на карту без отказа
Kategorie Na Blogu

Czy kredyt odnawialny stał się już mitem?

Wiele ostatnio dyskutuje się w branży o schyłku, rzeczywistym bądź tylko domniemanym, niektórych usług bankowych.

Czy kredyt odnawialny, tak jak pytamy w tytule, stał się mitem? Jak jednoznacznie wynika z publikowanych ostatnio analiz rynku, nie, wciąż się jest rozwiązaniem dość popularnych, chętnie wybieranym przez osoby, dotykane przez nagły brak gotówki.

O popularności, wciąż, mimo przeciwności- stosunkowo dużej, takiej usługi jak kredyt odnawialny decyduje przede wszystkim specyfika jego walorów, znakomicie, jak się okazuje, przystająca do potrzeb dość licznej rzeszy klientów. Kredyt odnawialny-choć zależy to też w pewnym stopniu od indywidualnych cech banku, w którym go zaciągamy- cechuje się tym, że, w przeciwieństwie do kredytów tradycyjnych, klient nie musi poświęcać sporej ilości czasu na żmudne dopełnianie procedur formalnych, takich jak składanie zaświadczeń o zarobkach, przestawianie danych na temat swoich finansów itd, tylko składa prosty wniosek o przyznanie pożyczki i, jeśli spełni stawiane mu przez dany bank kryteria, po prostu ją otrzymuje; czyli, mówiąc zwięźlej, kredyt odnawialny charakteryzuje się tym, że jest krócej, łatwiej i taniej niż w przypadku kredytu tradycyjnego; wynika to z tego, że przez banki traktowany jest jako usługa dodatkowa wchodząca w skład standardowego pakietu usług oferowanych każdemu posiadaczowi ROR-u.

Taniej, ponieważ kredyty odnawialne przeważnie są oprocentowane znacznie niżej niż kredyty innego rodzaju. Trzeba jednak liczyć się z tym, że, w przypadku ofert niektórych banków, za złamanie, niedopełnienie warunków finansowych bank zacznie nam naliczać wysokie odsetki, dochodzące nieraz do 30%.

Jednak to, co jest największą zaletą takich rozwiązań jak kredyty odnawialne, może też być, i nieraz bywa, ich największą wadą, pułapką, w którą wpadają konsumenci nie potrafiący się powstrzymać od ciągłego pożyczania, co skutkuje „życiem na kredyt”, czyli zjawiskiem zazwyczaj kończącym się nieciekawie.

Na czym polega „taniość”, atrakcyjność tego rozwiązania?

Pokażmy to na przykładzie: na koncie mamy 4 tys. zł, wypłacamy 8 tys. zł., czyli saldo wynosi minus 4 tys. zł. Bank od tych 4 tys. zaczyna naliczać nam odsetki. Po jakimś czasie na nasze konto przelewana jest  wypłata w wysokości 2 tys. zł. Więc wtedy saldo wynosi 2 tys. zł, i tylko od tej kwoty, 2 tysięcy złotych, bank, z którego usług korzystamy pobiera odsetki.
Oczywiście, nie wszyscy mogą takie kredyty otrzymać; chociaż nie ma uniwersalnych, praktykowanych przez wszystkie banki procedur, to da się bez problemu wymienić kilka zasad, kryteriów, wspólnych dla wszystkich banków, które funkcjonują na polskim rynku.

Więc, o kredyt odnawialny może starać się każda osoba, która:

systematycznie zasila swój rachunek wpływami z wynagrodzenia, emerytury lub renty, posiada konto przez określony przez bank okres – przeważnie jest to co najmniej 3 miesiące, posiada zdolność kredytową.

Wysokość limitu kredytowe jest ustalana przez bank indywidualnie i zależy, w największym stopniu, od wydolności ekonomicznej kredytobiorcy, najczęściej jest kwota nie przekraczająca ośmiokrotności przeciętnych miesięcznych wpływów na konto osoby starającej się o uzyskanie kredytu.

Podziel się/Dodaj do ulubionych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *