Kredyt, pożyczka, karta, konto, leasing i inne prdukty bankowe.
онлайн займ на карту без отказа
Kategorie Na Blogu

Kredyt studencki – podstawowe informacje

Co to jest kredyt studencki?

Kredyty studenckie pojawiły się pierwszy raz 12 lat temu. Wprowadził je Profesor Leszek Balcerowicz, rozszerzając tym samym dostęp do szkolnictwa wyższego. Jeśli chcesz wziąć kredyt studencki odwiedź bank komercyjny. Do oprocentowania kredytu dopłaca Państwo.

Kto może ubiegać się o kredyt studencki?

Kredyt studencki mogą wziąć studenci wszystkich rodzajów studiów (dziennych, wieczorowych, zaocznych) uczelni zarówno publicznych jak i prywatnych. Warunkiem jedynie jest wiek niższy niż 25. W 2004 roku zasady przyznawania kredytów studenckich zostały zmienione poszerzając odbiorców tego kredytu o doktorantów, słuchaczy Akademii Obrony Narodowej, Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego, Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte, będący osobami cywilnymi oraz słuchaczy Szkoły Głównej Służby Pożarniczej będący osobami cywilnymi.
Jeśli ktoś ukończył już jeden kierunek i otrzymał dyplom, to nie może ubiegać się o kredyt nawet jeśli rozpoczął inny kierunek studiów.

Na jaki okres udzielane są kredyty?

Kredyt studencki udzielany jest wyłącznie na okres studiów (również doktoranckich). Bank wypłaca kredyt maksymalnie przez 6 lat w przypadku studiów pierwszego stopnia i 4 w przypadku studiów doktoranckich. Transza kredytu która wynosi zwykle 600 lub 400 zł nie jest wypłacana przez okres wakacji. W zależności od wysokości transzy możesz otrzymać 30 lub 20 tys. zł.

Kiedy trzeba zacząć spłacać kredyt?

Bank upomni się o pieniądze najpóźniej 2 lata po ukończeniu studiów. W przypadku jeśli studia zostaną przerwane, spłata kredytu następuje począwszy od następnego miesiąca po terminie, w którym kredytobiorca był zobowiązany złożyć zaświadczenie potwierdzające, że jest studentem. Kredyt spłaca się również w ratach – jest ich dwukrotnie więcej niż rat jego wypłaty.

Wakacyjne przygody studenta

Wakacyjne przygody studenta

Dlaczego kredyt studencki jest preferencyjny?

Kredyt studencki jest preferencyjnym kredytem ponieważ budżet Państwa dokłada się do oprocentowania kredytu. Student nie spłaca odsetek kredytu ani w okresie studów ani 2 lata po ich zakończeniu. Odsetki te pokrywa BGK ze środków Funduszu Pożyczek i Kredytów Studenckich.
Spłatę odsetek kredytu studenckiego student rozpoczyna dopiero wraz ze spłatą kredytu. Wysokość odsetek płaconych przez studenta to połowa stopy redyskontowej NBP.

Podziel się/Dodaj do ulubionych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *