Kredyt, pożyczka, karta, konto, leasing i inne prdukty bankowe.
онлайн займ на карту без отказа
Kategorie Na Blogu

Kredyt na słupa oszustwo

Bankowcy biją na alarm. A wszystko przez znowelizowaną ustawę o udostępnianiu informacji gospodarczej. Nowelizacja ustawy posiada bowiem lukę, którą mogą wykorzystać grupy przestępcze poprzez wyłudzenie kredytów.

Na czym polega luka. Nowelizacja ustawy ma na celu unowocześnienie dotychczasowej ustawy i dopasowanie jej do aktualnych czasów gospodarczych. I tak się też stało. Znowelizowana ustawa zwiększy bezpieczeństwo obrotu gospodarczego poprzez dostarczenie większej ilości informacji o złych płatnikach, poprzez zminimalizowanie zatorów płatniczych. To ważne kwestie ochrony gospodarki przed złymi dłużnikami chcących kredyt. Ale ustawa, a raczej nowelizacja ustawy ma poważną lukę.
Luką o której martwią się bankowcy to wprowadzenie kategorii dobrego kredytobiorcy. Kredytobiorca uzyska w biurze informacji gospodarczej zaświadczenie rzetelności niezbędne do starania się o kredyt, pod warunkiem, że nie spóźni się z płatnościami raty zobowiązania do 59 dni. Oznacza to, że wystarczy wpłacić jedną ratę kredytu, by dysponować zaświadczeniem. Z tej luki skorzystać może zorganizowana przestępczość, gdzie każdy będzie rzetelnym i godnym polecenia kredytobiorcą chcącym kredyt. Przestępczość zorganizowana trzyma rękę na pulsie i doskonale zdaję sobie sprawę z otwartych drzwi poprzez nowelizację ustawy.
A co oznacza tzw. słup?
Słupem staję najczęściej bezdomny, który nigdy nie brał kredytów i nie starał się o kredyt. Procedura wykorzystania „słupa” to przedewszystkim inwestycja w niego. Wizyta u fryzjera, dobre markowe ubrania, solarium. To wszystko ma na celu zrobienie jak najlepszego wrażenia na urzednikach bankowych udzielających danemu kredytobiorcy kredyt. Dobre nazwisko, wysoka pensja, wszystko dobrze udokumentowane. Nie ma podstaw do nie udzielenia kredytu z dużym debetem. Pod koniec lat 90 gang pruszkowski tylko w ten sposób wyłudził 100 tyś zł z postawionymi 80 słupami.
Nowelizacja pozwala aby słup miał więcej czasu na dziełalność. Jeśli nawet nie spłaci żadnej raty to i tak ma 60 dni na wykorzystanie rzetelnego kredytobiorcy na kredyt.

kredyt-na-slupa

kredyt-na-slupa

[źródło:BIK]

Skala takiego przedsięwzięcia może być nieobliczalna w skutkach. Bowiem w minionym roku system ochronny wyłapał ok 8,5 tyś prób takiego wyłudzenia. Ale pamiętać należy, że to tylko statystyka udaremnionych podejść. A ile było udanych?! Najprawopodobniej straty to ok 100 mln zł.
Ustawa znowelizowana w całości nie jest zła, bowiem daje większy dostęp do informacji o nierzetelnych osobach. Jeszcze nic nie jest stracone, bo bankowcy zapowiadają poprzez ścieżkę legislacyjną zmianę tych przepisów.

Podziel się/Dodaj do ulubionych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *