Kredyt, pożyczka, karta, konto, leasing i inne prdukty bankowe.
онлайн займ на карту без отказа
Kategorie Na Blogu

Bank Islandii bankrutem

bank inlandzki

bank islandzki

4 mld euro – to astronomiczna kwota długu, jaką po sobie zostawiły islandzkie banki, zanim jesienią ubegłego roku ogłosiły niewypłacalność.
Przyczny powstania takiego długu najprawdopodobniej wiedzą politycy i bankierzy na których nie miał nikt wpływu. Nieudolni politycy już nie egzystują, bo zostali usunięci po masowych demonstracjach. Domaganie się spłaty całego długu przez Islandię to według licznej grupy obywateli cios dla tego kraju. Wszystkie zadłużone państwa negocjują rozsądne  warunki spłaty zadłużenia bez klęski katastrofy gospodarczej. Zdaniem wielu od Islandi oczekuje się spłaty całego zadłużenia, gdzie stosunkowo każdy obywatel jest winien ok 12 tyś euro. Zdaniem Islandii to nie realne.

Dość trudna sytuacja w stosunkach międzynarodowych i napięcie na lini Islandia, Unia Europejska i USA, nie ułatwia każdej ze stron wyjścia z sytuacji.
Koszmar Islandii to sen z którego nadal nie moga się obudzić. W ciągu kilku tygodni z kraju najbogatszego i najstabilniejszego pozostał pariasem. Jeszcze w roku 2008 islandzki bankier uchodził za awangardę nowoczesności. Jednak ta nowoczesność źle się odbiła na Islandii. Islandczycy korzystają z banków w dalszym ciągu, ale znacznie baczniej patrzą na ręce bankierów. Bankierzy islandcy doprowadzili kraj do ruiny, obracając sumami znacznie przewyższającymi PKB bogatej, ale jednak mikroskopijnej gospodarki.
Obroty giełdy w reakcji na potężny kryzys spadły o 90%, spadła znacznie korona, a obywatele nie odzyskają swoich oszczędności. I jak tu zaufać bankierom.
Gwoździem ostatnim wbitymi do trumny Islandii okazał się system internetowej bankowości (Icaseve) przy pomocy których banki islandzkie kusiły innych zagranicznych klientów. Usługa dostępna była w Holandii, Wielkiej Brytanii.
Tak wielkie spustoszenie przez działania bankierów islandzkich dawno już nie widział Świat. W reakcji na upadłość, wściekłość była głównym motorem postępowań innych – poszkodowanych państw na działania Islandii. Wielka Brytania zamroziła brytyjskie aktywa Landsbanki, korzystając przy tym z ustawy o terroryźmie i bezpieczeństwie narodowym – stosowanej w czasie zagrożenia wojną! To oczywiście wywołało burzę w Islandii.
Wielu ekonomistów uważa, że Islandii nie można darować długu. Islandia nie jest bowiem jedynym krajem – bankrutem. W XIX w Hiszpania zbankrutowała siedem razy, a Portugalia sześć.

Podziel się/Dodaj do ulubionych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *