Kredyt, pożyczka, karta, konto, leasing i inne prdukty bankowe.
онлайн займ на карту без отказа
Kategorie Na Blogu

Dofinansowanie polskich dróg przez Unię Europejską

Polska stała się członkiem Unii Europejskiej w maju 2004, a konkretnie 1 maja. Wstąpienie zostało zrealizowane na mocy Traktatu akcesyjnego. Każdy z nas pamięta napewno ten dzień. W każdym z nas tkwiła napewno nutka niepewności i wątpliwości co do sensu wstąpienia do UE.
Z realnego i politycznego punktu widzenia Polska nie miałaby innej alternetywy dla członkostwa w UE. Jest to wynikiem położenia geopolitycznego Polski. Bowiem centralna Europa to centrum jedności sojuszniczej. Nakazuje to poszukiwanie i podtrzymywanie dobrych kontaktów z krajami sąsiadującymi na kontynencie europejskim.

Dziś możemy się przekonać o dobrych skutkach przyjaźni z Unią Europejską. Nawiązując do tematu dróg polskich – jakże drażniący temat wielu z nas, a zwłaszcza w okresie zimowych dziur!
Ilu z nas uszkodziło samochód na polskich drogach. Ale może sytuacja się zmieni. W ubiegłym roku otrzymaliśmy dofinansowanie z Uni Europejskiej na transport prawie 16 mld złotych. W tym roku ma być dwa razy więcej.
Fundusz Spójności i Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego przeznaczyły na projekty transportowe prawie 19 mld euro. Na lata 2007-2013. Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko to jeden z największych programów realizowanych w Polsce. Unijne dofinansowanie może stanowić maksymalnie 85% warości przedsięwzięć.

Transport drogowy to jeden z liderów projektów jeśli chodzi o kwotę dofinansowania. W programie PO IiŚ planowane nakłady na projekty drogowe wynoszą około 65 mld zł. Dla porównania w latach 2007-2008 kwota ta wynociła zaledwie 4 mld zł. W roku 2009 natomiast 7 mld zł. A w tym roku planowane jest ok 18mld zł.

Oprócz dróg mamy jeszcze infrastrukturę morska, kolejową i miejską. I odpowiednio inwestycję z wyżej wymienionych infrastruktur przypada: (transport kolejonwy – 5mld euro, transport miejski – 2mld euro)

dofinansowanie drog przez Unie Europejska

źródło [Ministerstwo Infrastruktury]
Podziel się/Dodaj do ulubionych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *